ODDZIAŁY

 

Oddział dla dzieci

W KRAINIE KSIĄŻKI - edukacja czytelnicza


Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach od lat współpracuje z różnymi instytucjami głównie szkołami i przedszkolami. Dzieci wraz z nauczycielami zapraszane są na różnego rodzaju imprezy biblioteczne: lekcje, wycieczki, teatrzyki, konkursy literackie i plastyczne.Toteż propozycja pani Jadwigi Ilczuk z PRZEDSZKOLA Nr 2 spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem.

Podstawowym założeniem programu "W KRAINIE KSIĄŻKI" jest włączenie dzieci przedszkolnych w poczet przyszłych czytelników biblioteki miejskiej, przygotowanie ich do świadomego oraz chętnego korzystania ze źródeł informacji i rozrywki, a przede wszystkim zapewnienie dzieciom bliskiego kontaktu z książką. Literatura bowiem zawsze miała i nadal ma ogromny wpływ na wychowanie i rozwój dziecka.

   

Aby rozpocząć edukację czytelniczą pani Jadwiga Ilczuk, Małgorzata Grzybowska i Alicja Głąb opracowały szczegóły programu, w ramach którego dzieci 4, 5 i 6-letnie raz w miesiącu (od października 2007 roku do czerwca 2008 roku) przychodzą do biblioteki, aby spotkać się z ulubionymi bohaterami książkowymi. W razie niepogody bibliotekarki Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak prowadzą zajęcia w przedszkolu.

6-latki BIEDRONKI (wychowawca Małgorzata Kocik i Elżbieta Jóźków), JAGÓDKI (wychowawca Małgorzata Grzybowska, Alina Cichanowska) i DELFINKI (wychowawca Grażyna Śmieszna) poznają przygody sympatycznego żółwia Franklina, który uczy jak zachowywać się w trudnych sytuacjach.

5-latki SMERFY (wychowawca Alicja Mokrzyńska i Elżbieta Raszewska) i MOTYLKI (wychowawca Violetta Żygłowicz i Alina Stefanik) podróżują do krainy baśni, aby spotkać się z ulubionymi postaciami bajkowymi między innymi Czerwonym Kapturkiem, Jasiem i Małgosią oraz Kopciuszkiem.

   

4-latki GUMISIE (wychowawca Jadwiga Ilczuk i Ewa Onopa) wędrują z Misiem Uszatkiem, który wprowadza dzieci w świat przyjaźni, zaznajamia z otaczającym światem i pokazuje wzory pozytywnych relacji.

Stały kontakt umożliwił dzieciom i bibliotekarkom wzajemne poznanie się zarówno w ich środowisku przedszkolnym jak i bibliotece. Comiesięczne spotkania dostarczają wszystkim wiele radości i satysfakcji. Dzieci są w bibliotece zadomowione, czują się tu dobrze i cieszą się na wspólne spotkania. Z uwagą słuchają czytanych bajek, później doskonale potrafią opowiedzieć ich treść, wyciągnąć wnioski i płynącą z nich naukę. Pięknie rysują, odgadują zagadki, z przejęciem śpiewają piosenki ze swojego przedszkolnego repertuaru. Jednym słowem zabawa z książką jest jak zawsze inspirująca i twórcza.
Bardzo ważną rolę w całym przedsięwzięciu pełnią RODZICE, których zadaniem jest zapisać dziecko do biblioteki i systematycznie czytać mu wypożyczone książki. Dzieci uczestniczące w programie przy zapisaniu się do biblioteki otrzymują kartę czytelniczą, w której za każde indywidualne przyjście i wypożyczenie książki dostają kolorową pieczątkę. Gdy karta będzie cała wypełniona pieczątkami dziecko otrzyma nagrodę a rodzice dyplom.

W wyniku połączonych działań rodziców , przedszkola i biblioteki dzieci mają stały kontakt z książką, która rozwija ich wyobraźnię, opromienia radością dzieciństwo, a w przyszłości zaowocuje dużą wiedzą, pięknym stylem, oczytaniem i ogólną kulturą. BIBLIOTEKA natomiast zyska nowych czytelników.

   

mgr Alicja Głąb
Oddział Dziecięcy

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •