JUŻ BOCIANY PRZYLECIAŁY
09.04.2019 r.

Każda pora roku ma swój urok, ale szczególnie piękna jest wiosna. Zawsze z niecierpliwością oczekujemy jej zwiastunów: zielonych liści, kwiatów i oczywiście ptaków- naszych skrzydlatych przyjaciół.

Zaproszeni 21 marca 2019 r. do biblioteki uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz maluchy z Przedszkola Nr 2 z zainteresowaniem wysłuchały ciekawostek z życia przylatujących do nas z ciepłych krajów ptaków: bociana i kukułki.

Bociana w Polsce z dawien dawna witano z wielką radością, wierzono bowiem, że jego gniazdo na dachu domu, kominie czy pobliskim drzewie przynosi szczęście. Bociany są bardzo troskliwymi rodzicami, karmią swoje młode, w dziobach przynoszą im wodę. Roztaczają nad nimi opiekuńcze skrzydła, chroniąc je w ten sposób przed upałem i deszczem.

Zupełnie odmienne obyczaje ma kukułka. Nie buduje gniazda, nie wysiaduje jaj, nie karmi swoich piskląt. To zadanie zostawia małym ptaszkom: rudzikom, trzcinniczkom. Gdy widzi zbudowane przez nich gniazdo, ukradkiem podrzuca tam swoje jedno jajo, podobne do jaj gospodarzy. Mała kukułka wylęga się pierwsza i wyrzuca z gniazda inne jaja. Przyrodni rodzice karmią pisklę kukułki, które w krótkim czasie jest od nich dużo większe.

Musimy wybaczyć kukułce pasożytnictwo lęgowe, gdyż jest bardzo pożytecznym ptakiem, bowiem jako jedyna zjada włochate gąsienice z parzącymi włoskami, które niszczą lasy.

Drugą częścią spotkania były zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonały zabawne papierowe bociany, które radośnie „fruwały” po bibliotece.

Tekst i fot.: Alicja Głąb, Justyna Głowacka-Sikoń