AKTUALNOŚCI

 

III OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻYCJADY 
02.04.2019 r.


W tym roku Odział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach już po raz trzeci przyłączył się do III Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady — akcji czytelniczej ogłoszonej przez Wydawnictwo Akapit Press. Patronem tej trwającej od 4 do 31 marca 2019 r. akcji jest Fundacja ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”, Radio Poznań oraz czasopismo Guliwer.

Jeżycjada to cykl składający się z 22 książek napisanych i zilustrowanych przez znaną autorkę Małgorzatę Musierowicz. Jedna z nich pt. „Ciotka Zgryzotka” została wybrana książką roku 2018 w kategorii literatura młodzieżowa. Wierni czytelnicy Jeżycjady z niecierpliwością oczekują na mającą się wkrótce ukazać dwudziestą trzecią część cyklu pt. „Chucherko".

Jeżycjada w każdym pokoleniu ma swoich wiernych fanów. Skrząca się doskonałym dowcipem, ale pełna też ponadczasowych rozważań na temat życia, dobroci, wzajemnych ludzkich zależności, wzbogacona łacińskimi sentencjami, jest doskonałą lekturą. Można ją czytać
wszędzie — w domu, w szkole, w parku, w pociągu i zawsze — wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku, wszak przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego
z dwudziestu dwóch tomów, a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki.

Spotkanie, które 14 marca 2019 r. odbyło się w bibliotece, poprzedzone zostało zaproszeniem skierowanym do wszystkich świebodzickich szkół. Uczestniczący w zajęciach uczniowie czytali fragmenty książek Małgorzaty Musierowicz oraz przygotowali plakaty tematycznie związane z książkami wchodzącymi w skład Jeżycjady.

Tego samego dnia Odział Dziecięcy zorganizował również spotkanie dla dorosłych fanów twórczości Małgorzaty Musierowicz, w którym wzięły udział bibliotekarki oraz zaprzyjaźnione z biblioteką czytelniczki. Panie wybrały pełne humoru fragmenty książek, które wpłynęły na miłą atmosferę popołudniowego spotkania.

Za aktywny udział w spotkaniach wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek. Podsumowaniem imprezy czytelniczej, której głównym celem jest propagowanie twórczości Małgorzaty Musierowicz oraz zachęcanie czytelników do sięgania po powieści autorki, będzie rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na ilustracje do książek pisarki, które odbędzie się w maju.

Tekst: Ewa Tadeuszak,Alicja Głąb
Fot.: Justyna Głowacka-Sikoń

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •