AKTUALNOŚCI

 

PROJEKT BRESLAU - WARSZTATY Z MAGDALENĄ ZARĘBSKĄ
06.03.2019 r.


Dnia 28 lutego 2019 roku gościem Biblioteki Dziecięcej w Świebodzicach była autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych pani Magdalena Zarębska. Jest ona również autorką scenariuszy teatralnych, które wystawiane są w ATM Małej Scenie na Bielanach we Wrocławiu.

Warsztaty z młodzieżą poświęcone były książce „Projekt Breslau”, która została ogłoszona książką roku 2016 oraz otrzymała wyróżnienie w konkursie „Książka przyjazna dziecku” ogłoszonym przez Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Tę książkę autorka pisała najdłużej, aż cztery lata, ponieważ wymagała ona wielu konsultacji z historykami.

Inspiracją do napisania książki „Projekt Breslau” był zabytkowy budynek Liceum Nr 13 we Wrocławiu, do którego uczęszczały córki autorki. Bohaterami powieści jest zaprzyjaźniona grupa gimnazjalistów: trzy dziewczyny i trzech chłopców. Pewnego dnia odkrywają w szkole nieużywany przedsionek, w którym postanawiają urządzić sobie miejsce spotkań. W przedsionku obok starych niemieckich map i książek znajdują pamiętnik i tajemniczy kufer, który przenosi ich w czasie. Podobnie jak autor pamiętnika Hugo Harnisch trafiają do różnych, historycznie ważnych okresów w dziejach Wrocławia.

Są świadkami parady zorganizowanej na cześć cesarza Wilhelma II, Kryształowej Nocy, spalenia Synagogi na Wygonie, otwarcia Hali Stulecia. Mają okazję zobaczyć Dom Handlowy (dzisiejszy Fenix) z wielką szklaną kulą na wieżyczce, pięknymi żyrandolami i kryształowymi lustrami oraz doskonale się bawić w Parku Rozrywki.

Dane im było również przeżyć wielką powódź w 1906 roku.

Spotkanie wzbogacone zostało prezentacją multimedialną, dzięki której uczniowie mogli porównać, jak wyglądały znane zabytki Wrocławia dawniej, a jak wyglądają dziś.

Był również czas na zabawę. Dziewczyny zaplatały koleżankom warkocze, które ozdabiały kokardami (wyglądały jak przedwojenne pensjonarki). Chłopcy podobnie jak ich rówieśnicy w 1906 roku przenosili kolegów na „barana” przez zalane ulice Wrocławia.

Po spotkaniu można było kupić książki pani Magdaleny Zarębskiej wraz z pamiątkowym wpisem oraz tradycyjnie już pozować do wspólnej fotografii.

Tekst :Alicja Głąb
Fot.: Justyna Głowacka-Sikoń

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •