AKTUALNOŚCI

 

„BORYS I ZAJĄCZKI”, CZYLI SPOTKANIE Z MAGDALENĄ ZARĘBSKĄ 
06.03.2019 r.


W czwartkowy poranek 28 lutego Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Świebodzicach gościł Magdalenę Zarębską, autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas trzecich z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach.

Pisarka mieszka we Wrocławiu, ale emocjonalnie jest związana zarówno z Dolnym, jak
i Górnym Śląskiem, gdzie mieszkała jako dziecko. Magdalena Zarębska jest cenioną i nagradzaną autorką, jest również członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pisarka w 2008 roku opowiadaniem „Czterdzieści razy Wrocław” wygrała konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich we Wrocławiu, książka „Kaktus na parapecie” w 2012 roku była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego, a pozycja „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował”, została w 2013 roku wyróżniona tytułem książki roku. Spod pióra pani Magdaleny wyszło już osiemnaście książek dla młodszych i starszych czytelników.

Autorka rozpoczęła spotkanie z dziećmi od krótkiej charakterystyki swojej twórczości oraz przedstawienia bohaterów książki pt. „Borys i Zajączki”, która była motywem przewodnim całego spotkania. Głównym bohaterem książki jest Borys – kuc szetlandzki, pełniący funkcję „przydomowej kosiarki”, psotnik oraz wierny przyjaciel rodziny Zajączkowskich.

Pisarka zaangażowała dzieci do aktywnego udziału w zajęciach. Posłużyła się w tym celu rozmaitymi grami i zabawami, za pomocą których wprowadziła dzieci w świat koni i sportów konnych. Najpierw były wyścigi konne. Ta oparta na rozmaitych aktywnościach ruchowych zabawa, polegała na tym, że dzieci były dżokejami, których zadaniem było pokonywanie przeszkód i dotarcie do mety. Następnie uczestnicy spotkania za pomocą magicznego pudełka odgadywali i poznawali przedmioty związane ze sportami konnymi oraz tymi fascynującymi zwierzętami. Ostatnią zabawą były pokazywane kalambury. Dzieci za pomocą mowy ciała i mimiki twarzy miały za zadanie przedstawić wylosowaną wcześniej emocję. Wszystkim zabawom towarzyszyło mnóstwo śmiechu i radości.

Podsumowaniem zajęć było poznanie przez dzieci procesu powstawania książki. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, jak wiele osób jest zaangażowanych w powstanie książki i odtwarzali drogę, jaką musiała ona pokonać od pomysłu autora do rąk czytelnika. Na zakończenie spotkania autorka powróciła do tematu pisarstwa, problemów związanych z pisaniem książek oraz do początków swojej kariery. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, że pisanie książek dla dzieci pozwala autorce, chociaż na chwilę, powrócić do dziecięcego świata.

Spotkanie autorskie z panią Magdaleną Zarębską wywołało dużo emocji wśród naszych małych gości, którzy byli zaskoczeni przygotowanymi dla nich atrakcjami. Dzieci przekonały się, że zajęcia poświęcone literaturze nie muszą być wcale nudne, a spotkanie z autorem może być fantastyczną zabawą i podróżą w nieznane.


Tekst: Justyna Głowacka-Sikoń
Zdjęcia: Alicja Głąb

 

   

   

   

   

   

   
 
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •