AKTUALNOŚCI

 

CIEKAWSKI GEORGE W BIBLIOTECE - WARSZTATY LITERACKO-PLASTYCZNE 
06.02.2019 r.


Dnia 31.01.2019 r. w Bibliotece Dziecięcej odbyły się warsztaty, w których wzięły udział dzieci z zimowiska zorganizowanego w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi (40 osób). Spotkanie, którego bohaterem była sympatyczna małpka George, prowadziła pani Anna Uszyńska.

Ciekawski George, choć ma już 78 lat wciąż zachowuje dziecięcą radość i ciekawość świata. Jego literackimi „rodzicami” jest małżeństwo: Margret i Hans Rey. Mieszkali oni w Niemczech i w czasie II wojny światowej musieli opuścić swój kraj. Początkowo udali się do Francji. Z Paryża uciekli, parę godzin przed nadejściem Niemców na rowerach, które sami złożyli z części. Zabrali ze sobą pięć rękopisów, wśród nich ten o George'u. Gdy dotarli do granicy francusko - hiszpańskiej, sprzedali rowery i kupili bilety na pociąg do Lizbony. Stamtąd popłynęli statkiem do Brazylii, a później do Nowego Jorku.

Pani Anna Uszyńska na spotkanie z dziećmi przywiozła piękny, żółty kapelusz i pluszową małpkę. Opowiadała o Georgu, który wiedziony niepohamowaną ciekawością trafia w ręce pana w żółtym kapeluszu i wraz z nim z Afryki przybywa do Ameryki, gdzie spotyka go mnóstwo przygód.
Następnie przeczytała dzieciom opowieść „Ciekawski George jeździ na rowerze”.Tę historyjkę pani Anna wykorzystała podczas prowadzenia zajęć. Dzieci podobnie jak ciekawski George robiły papierowe łódeczki, na których pani Anna zamieszczała stempelki z Georgem.

Pani Uszyńska w formie prezentacji, przedstawiła również dzieciom uczestniczącym w warsztatach historię powstawania rowerów. Nadmieniła także, że rysunek roweru, bardzo podobny do tego, którym jeździmy dzisiaj, odnaleziony został w notatkach wielkiego wynalazcy Leonarda da Vinci, który żył 500 lat temu.

Nasi mali goście z zainteresowaniem obejrzeli film rysunkowy „ Ciekawski George w bibliotece”.(Mieli także okazję kupić książkę pod tym samym tytułem). George bardzo chętnie zastąpił panią bibliotekarkę, ale trochę się napracował zanim zrozumiał, że książek w bibliotece nie układa się według kolorów okładki, ani według formatu książek tylko według działów.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, pani Anna odpowiadała na pytana dzieci, pozwalała przytulać pluszowego Georga i pozować do zdjęć w jego rakiecie.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania i pani Anna Uszyńska wraz z ciekawym Georgam pozowali do wspólnej, pamiątkowej fotografii.

Tekst: Alicja Głąb
Fot.: Ewa Tadeuszak

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •