TEATRZYK KAMISHIBAI!
25.01.2019 r.

Kamishibai to najlepszy sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai to atrakcyjna metoda, dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą. To także zabawa, edukacja i twórcze działanie. Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w drewnianej skrzynce.

Zamknięta przypomina trochę walizkę lecz po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera z wrażenia. Teatrzyk służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków ułożonych jeden po drugim, umieszczony jest w drewnianej skrzynce i umożliwia czytającemu przedstawienie całej opowieści. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, stworzony za sprawą teatrzyku kamishibai.

Biblioteka dziecięca trzy lata temu zakupiła taki teatrzyk. Jest on wykorzystywany podczas zajęć bibliotecznych. W swoim zbiorze bajek posiadamy następujące utwory: "Pani Zamieć", "O rybaku i złotej rybce", "Legenda o Smoku Wawelskim", "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie". Ta forma pracy z obrazem i tekstem jest już intensywnie wykorzystywana przez wiele placówek edukacyjnych, co świadczy o jej atrakcyjności.

Tekst: Ewa Tadeuszak
Fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach