AKTUALNOŚCI

 

Książka – dlaczego nie ?
19.10.2018 r.  


            W atmosferze gorących dyskusji literackich upłynęło ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Mimo pracowitego przedświątecznego okresu wszystkie Klubowiczki znalazły czas na wizytę w bibliotece i rozmowę o przeczytanych książkach.

            Spotkanie rozpoczęło się od rekomendacji książki, która będzie bohaterką następnego klubowego spotkania – laureatki tegorocznej Nagrody Nike – Marcina Wichy Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Wśród rekomendowanych książek zdecydowany prym wiodła literatura polska. Jest wielu współczesnych pisarzy polskich, którzy piszą świetnie, niezależnie od gatunku w jakim się poruszają. Jedną z takich pisarek jest Magdalena Grzebałkowska, specjalistka od niejednoznacznych biografii dwudziestego wieku – ks. Twardowski, Beksińscy, Komeda. Za niejednoznaczną można uznać również biografię roku 1945 – opisanego dokładnie miesiąc po miesiącu, opowieść o uniwersalnym cierpieniu i o człowieku – jego bólu i emocjach.

            O czasach ustrojowego i gospodarczego przełomu – tym razem w kontekście powieściowym - opowiadają książki Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc Dziewczyny chcą się zabawić i Nie takie całkiem dorosłe, to historie utraconego dzieciństwa i młodości w czasach wielkich przemian, w realiach robotniczej Łodzi. W szczególnie emocjonalny sposób powieść działa na rówieśnice głównych bohaterek pozwalając zanurzyć się w bliskie im klimaty.

            Równie ciepło oceniona została trylogia Agnieszki Olszanowskiej Listy z dziesiątej wsi i Miłość na dziesiątej wsi. Ciekawostką jest pojawienie się w tej książce  – na trasie pieszych wędrówek bohaterów zmierzających do Walimia – Świebodzic, Mokrzeszowa, Lubiechowa, Wałbrzycha,  co dla mieszkańców naszego regionu będzie dodatkową atrakcją tej książki.

            W setną rocznicę odzyskania niepodległości wpisuje się „zapomniana” żona Józefa Piłsudskiego – Maria Piłsudska, której biografia, pióra Elżbiety Jodko – Kuli, ukazała się pod takim właśnie tytułem. Jej rola w życiu Józefa Piłsudskiego jest mało komentowana i chyba niesłusznie skazana na zapomnienie. Była aktywną działaczką PPS-u, gdzie mówiono o niej „Piękna Dama” lub „Piękna Pani”. Jej uroda musiała robić wrażenie skoro o względy pięknej Marii z Józefem Piłsudskim rywalizował  sam Roman Dmowski. Jak widać nie tylko miłość do Ojczyzny zaprzątała głowy obu działaczy niepodległościowych.

            Relację ze spotkania autorskiego z Zofią Karaszewską i Sylwią Stano – jednej z imprez towarzyszących Wrocławskim Targom Dobrej Książki – przedstawiła  Alicja Głąb, polecając książkę  duetu pisarskiego Od podszewki, w której autorki recenzują wybranych pisarzy polskich nie w aspekcie literackim, ale wizerunku i stylizacji z jakich są znani. Omówione zostały też propozycje spotkań autorskich na rok 2019.  Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie i życzenia świąteczne.

  Małgorzata Grudzińska

fot. Janina Dubrownik

 

   

   

   

   

   


 
 

 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •