ZDROWIE W WIERSZACH I BAJKACH
03.12.2018 r.

27 listopada 2018 r. Bibliotekę Dziecięcą odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych oraz podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Wraz ze swoimi opiekunami zostali oni zaproszeni na zajęcia poświęcone zdrowiu.

Spotkanie rozpoczęło się od inscenizacji znanego wierszyka Stanisława Jachowicza „Chory kotek”.

Następnie dzieci obejrzały teatrzyk o dzielnym Kacperku, który na prośbę Króla wyrusza w świat, aby znaleźć przyczynę złego samopoczucia królewskich poddanych. Kacperek spotyka mądrego Karczmarza, który wyjaśnia mu, że mieszkańcy jego krainy nie będą mieli problemów ze zdrowiem, jeżeli będą się prawidłowo odżywiać, a przede wszystkim będą jeść owoce i warzywa.

Dzieci w formie wesołych, rymowanych wierszyków usłyszały również jak należy dbać o higienę. Poznały też ciekawą bajkę o Marysi i Smoku, którego bolał ząb.

Później nadszedł czas na zajęcia plastyczne: malowanie farbami słoiczków i papierowych talerzyków oraz malowanie i wyklejanie owoców.

Na zakończenie spotkania nasi mili goście zrobili szaszłyki z różnych owoców, które ułożone zostały na wzór „ogona pawia”. Najprzyjemniejszym, a już na pewno najsmaczniejszym punktem spotkania był poczęstunek: sok, owoce i jabłecznik. Pycha! Widzieć uśmiech na twarzach dzieci – bezcenne.

Tekst: Alicja Głąb
Fot. Ewa Tadeuszak