DO CZEGO SĄ NAM POTRZEBNE ZASADY I WOLNOŚĆ?
22.11.2018 r.

15 listopada pani bibliotekarka odwiedziła dzieci z klas 0-3 w Publicznej Szkole Podstawowej Integracyjnej. Natomiast 16 listopada bibliotekę dziecięcą odwiedziła klasa Ib z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. W tych dniach zostały przeprowadzone warsztaty pt. "Do czego potrzebne są nam zasady i wolność". Zajęcia przeprowadzono na podstawie książki Z. Staneckiej pt. "Basia i niepodległość". W ten sposób biblioteka dziecięca kolejną inicjatywą przyłączyła się do obchodów 100lecia - odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Głównym celem naszych spotkań było rozbudzenie wśród dzieci zainteresowań literaturą patriotyczną. Biblioteka posiada w swoich zbiorach różne książki historyczne, które nawiązują do omawianego tematu, m.in.: J. Olech "Kto ty jesteś", G. Bąkiewicz "Mamy niepodległość". M. Rusinka "Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat Niepodległości", W. Piaseckiej "Ignaś - opowieści patriotyczne", Z. Staneckiej "Nasza paczka i niepodległość", "100 na 100 - antologia komiksu na stulecie odzyskania Niepodległości" oraz serię książek popularnonaukowych.

Nasze spotkania rozpoczęliśmy od ustalenia wspólnych zasad, które miały obowiązywać podczas warsztatów. Zostały one spisane na brystolu, a następnie każde dziecko odrysowało swoją dłoń i wpisało swoje imię. Tym samym zaakceptowaliśmy ustalone wspólnie reguły, wśród których znalazły się m.in.: 1) Słuchamy się nawzajem. 2) Nie biegamy. 3) Nie krzyczymy. 4) Aktywnie uczestniczymy w zajęciach. Potem były swobodne rozmowy związane z omawianym tematem oraz różne zabawy np. : odgadywanie znaków z zakazami wraz z dyskusją czy są potrzebne i dlaczego. Przykładowe znaki: zakaz fotografowania, zakaz palenia papierosów, zakaz picia wody, zakaz pływania, zakaz śmiecenia. Kolejna zabawa to "Mówię, milczę, pytam". W tym celu przygotowane zostało pudełko, do którego wrzucone zostały koła w 3 kolorach. Dzieci siedziały w kręgu i losowały jeden kolor. Każdy kolor oznaczał inne zadanie i tak: kolor czerwony - milczenie i utratę kolejki, zielony - to odpowiedź na zadane pytanie, a żółty - pytanie kierujemy do wybranej osoby. Przed rozpoczęciem głośnego czytania dzieci podawały z czym kojarzy się im słowo wolność. Odpowiedź była oczywista, że z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Następnie bibliotekarka czytała na głos poszczególne fragmenty książki pt. "Basia i wolność". Każdy przeczytany rozdział był dokładnie omówiony. Prowadząca chciała, aby uczestnicy dokładnie zapoznali się z treścią utworu. Poprzez zadawane dzieciom pytania zwracała uwagę na główne zagadnienia, które są poruszane: wolność, zasady, reguły, zakazy, konsekwencje, odpowiedzialność. Po zmaganiach z lekturą nadszedł czas na kolejną zabawę, która sprawiła dzieciom ogromną radość. Każdy mógł włożyć na głowę koronę, poczuć się jak król czy królowa i wydać jedne zarządzenie swoim poddanym. Podsumowując przeprowadzone warsztaty w swobodnej rozmowie bibliotekarka zachęcała do obejrzenia filmu pt. "Król Maciuś Pierwszy". Na zakończenie uczniowie rysowali ilustracje do omawianej książki lub znaki zakazu.

Warsztaty miały zachęcić do czytania książek, poza tym uświadomiły dzieciom, że wspólne funkcjonowanie ludzi w różnych miejscach wymaga stworzenia i przestrzegania zasad.

Tekst: Ewa Tadeuszak
Fot.: Agnieszka Okarmus i nauczyciele