AKTUALNOŚCI

 

MIRABELKOWE DRZEWO PAMIĘCI 
21.11.2018 r.  


Warsztaty "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy" są organizowane w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości. Jest to akcja ogólnopolska, której głównym organizatorem jest Barbara Maria Morawiec (Lustro Biblioteki), a współorganizatorem Wydawnictwo Zielona Sowa. Do udziału w warsztatach zgłosiło się 8 klas ze świebodzickich szkół. Ogółem w warsztatach wzięło udział prawie 180 uczniów wraz z opiekunami.

"Mirabelka", jest strażniczką pamięci. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm oraz budowę okolicznych domów. Pokonał ją… apartamentowiec. Jednak dzięki byłemu mieszkańcowi Muranowa, który kilka lat temu wyhodował w Waszyngtonie młodą mirabelkę z pestek starej, nasza bohaterka powraca. W książce Cezarego Harasimowicza "Mirabelka" opowiada o burzliwych losach Polski. Dzięki niej wraca pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli. Możemy zatem poznać historię m.in.: Dorki i jej rodziców, Chaima i jego rodziców, Noamka (syna Dorki i Chaima), braci Alfusów, Ireny Sendlerową, a także dowiedzieć się m.in.: jak wyglądało życie w getcie, czym była godzina policyjna oraz w jaki sposób ratowano dzieci.

Na początku warsztatów uczestnicy zostali poproszeni o odczytanie poszczególnych fragmentów na temat wojny, getta, miłości i bohaterów książki (Mirabelki, Dorki, Chaima, Ireny Sendlerowej). Na uczniów czekało też kilka zadań. Na początek - ułożenie wylosowanych puzzli i odgadnięcie hasła. Każda drużyna miała dokonać wyboru bohatera lub bohaterki i przygotować jego portret. Podczas dyskusji każdemu bohaterowi/bohaterce przypisywano cechy, jakie powinien posiadać. Dla ułatwienia każda z drużyn otrzymała specjalnie przygotowany folder, przedstawiający krótką charakterystykę głównych bohaterów książki. Po wykonaniu zadania nastąpiła prezentacja prac z poszczególnych grup. Natomiast ostatnie zadanie polegało na wpisaniu wymienionych cech na liściach, które zostały umieszczone na specjalnie przygotowanym drzewie pamięci. Podczas wszystkich warsztatów udało nam się odtworzyć cykl życia drzew i pór roku.

Na zakończenie wszystkich warsztatów przewodniczący poszczególnych klas otrzymali dyplomy z podziękowaniami za udział w warsztatach.

8. listopada 2018 r., uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas 4e, 5b, 7c i 8b z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 wraz z opiekunem Anną Nowak, natomiast 15. listopada uczniowie klasy 5 z Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej oraz opiekunowie: Jolanta Bieniasz i Piotr Rusek. Serdecznie dziękujemy za udział w warsztatach.

Tekst i fot.: Agnieszka Okarmus

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   


  
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •