DZIEŃ JEŻA
14.11.2018 r.

10 listopada obchodzimy Dzień Jeża. Jest to jedno z pozornie dziwnych świąt w kalendarzu. W tym dniu świętujemy istnienie małego kolczastego ssaka. Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z jabłkiem na kolczastym grzbiecie.

Dlatego warto wspomnieć jeże w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej o tych uroczych zwierzątkach. Wspólnie z dziećmi biblioteka dziecięca postanowiła uczcić to święto. Pani bibliotekarka przeprowadziła zajęcia pod hasłem Jeż-leśny zwierz. W spotkaniu uczestniczyła klasa 0 z Panią Anetą Faworyk z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4. Na początku zajęć uczniowie odgadywali zagadki np. Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. Ach, cóż to za groźny zwierz? To na pewno jest malutki... Następnie bawiliśmy się w rytm piosenki „Idzie jeż”-zabawa ruchowa.. Potem dzieci poznały wierszyki i bajki o jeżach np.: A. Nożyńskiej- Demianiuk „ Jeż”, L.J.Kerna„ Dwa jeże”,, „ Przygody Jeżusia Kubusia.” Bliżej omówiliśmy opowiadanie A. Onichimowskiej pt. „ O jeżu , który znalazł przyjaciela”. Bajka opowiada o o przyjaźni jeża z dzięciołem. Mieszkają w lesie, mają zupełnie odmienne obyczaje, prowadzą różny tryb życia, mimo to potrafią porozumieć się i przyjaźnić ze sobą. Nie zabrakło też zabaw ruchowych ze śpiewem : taneczna przy piosence „ Wiewióreczka mała: i ilustracyjna przy piosence „ Jeż”. Na podstawie różnych ilustracji z książek i czasopism przyrodniczych dzieci zapoznały się z wyglądem jeża, dowiedziały się kilka ciekawostek z jego życia. Podsumowaniem zdobytych wiadomości był quiz. Dzieci odpowiadały na pytania np. Jak wygląda jeż? , Co lubi jeść?, Dlaczego zwijają się w kłębuszek?. Porządkowały obrazki zwierząt na te, które w zimie śpią i te które nie śpią. Następnie dzieci kolorowały obrazki przedstawiające jeże lub robiły wydzierankę. Zajęciom towarzyszyła wystawa książek o jeżach.

Tekst i fot. : Ewa Tadeuszak