KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY!
14.11.2018 r.

Odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”oraz recytacją wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” rozpoczęliśmy spotkanie poświęcone 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Aby uczcić to wielkie Święto Narodowe Biblioteka ozdobiona została pięknymi pracami wykonanymi przez dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II. W dniach 6-7 listopada 2018 r. do Oddziału Dziecięcego zaproszeni zostali uczniowie klas II z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzicach.

Naszą „pierwszą lekcją historii” była legenda „O Lechu Czechu i Rusie”, w której znaleźliśmy odpowiedź na pytanie:dlaczego godłem Polski jest biały orzeł na czerwonym tle. Dzieci poznały również historię powstania „Mazurka Dąbrowskiego”- hymnu narodowego oraz dowiedziały się co symbolizują nasze barwy narodowe.

W przystępnej formie, w oparciu o piękne, nowe książki znajdujące Bibliotece uzyskały informacje:dlaczego Polska znalazła się pod zaborami i jak po 123 latach odzyskała niepodległość. Poznały naszych bohaterów narodowych, którzy różnymi sposobami walczyli o zachowanie polskości: wielkiego wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prostego chłopa Michała Drzymałę.

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Polski oraz rysowali obrazki z naszymi barwami narodowymi. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały kotyliony, biało-czerwone serca będące symbolem miłości do Polski – naszej Ojczyzny.

Tekst i fot. Alicja Głąb