Filmowe czwartki w Bibliotece
13.11.2018 r.

W roku 2000 triathlon został wpisany na listę sportów olimpijskich. Jest to więc młoda dyscyplina olimpijska łącząca pływanie, kolarstwo i bieg - na różnych dystansach. Za ekstremalny można uznać nawet już ten o najkrótszych dystansach: pływanie 750 m, 20 km jazdy rowerem i 5 km biegu. Ale niemal 8 km pływania, 360 km jazdy na rowerze i 84 km biegu - wszystko w czasie krótszym niż 25 godzin jest wyczynem wręcz nadludzkim.

Podwójny Ironmen - odmiana triathlonu ma swojego mistrza w osobie Jerzego Górskiego, który mistrzostwo świata w tej dyscyplinie wywalczył w 1990 roku. A wcześniej przeszedł długą i równie morderczą walkę z samym sobą - swoimi słabościami i uzależnieniami. Historię życia Jerzego Górskiego opowiada film Łukasza Palkowskiego Najlepszy. Od młodości, na którą składały się ciągłe konflikty z prawem, przez okres uzależnienia, pobyt w Monarze i kontakt z Markiem Kotańskim. I przemianę jaka dokonuje się w osobie głównego bohatera, aż do momentu kiedy zdobywa mistrzostwo świata w jednej z najbardziej morderczych dyscyplin.

Brawurową rolę zagrał Jakub Gierszał znany chociażby z ról w takich filmach jak Wszystko co kocham czy - emitowana już w Bibliotece - Sala samobójców. Za tę rolę otrzymał Nagrodę Złotego Kangura na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w roku 2017 oraz nagrodę na Festiwalu Filmów Polskich w Rosji w 2018 roku.

Na kolejną projekcję zapraszamy 6 grudnia o godz. 1700, będzie to "Pozycja obowiązkowa" reż. Bill Holderman.

Małgorzata Grudzińska
fot. Anna Sędziak