AKTUALNOŚCI

 

Jaworowi ludzie, co wy tu robicie… 
24.09.2018 r.  


W tajemniczą podróż do Księstwa Świdnicko-Jaworskiego zabrała uczestników spotkania autorskiego Joanna Żak-Bucholc, autorka książki Jaworowi ludzie, rzecz o czasach Bolka II świdnickiego. 

Średniowieczni bohaterowie książki, to w większości postaci historyczne, których nazwiska znane są miłośnikom historii regionalnej, jak też można je odnaleźć chociażby w Monografii Świebodzic: von Bolcze, Wirbna, Czirn oraz oczywiście książę Bolko II świdnicki i jego żona księżna Agnieszka. Premiera tej książki pokrywa się z obchodzoną w roku 2018 - 650. rocznicą śmierci Bolka II i jest - zupełnym przypadkiem - pięknym hołdem złożonym osobie księcia, zwanego Małym, ale na pewno wielkiego i niezłomnego ducha. Księstwo Świdnicko-Jaworskie jako jedyne na Śląsku nie złożyło hołdu królowi czeskiemu, a Bolko II aż do swojej śmierci w roku 1368 pozostawał wierny koronie polskiej.

Joanna Żak-Bucholc opowiadała o procesie tworzenia książki, który trwał niemal cztery lata i wymagał sięgania do różnych źródeł historycznych: kronik, penitencja łów (poradniki dla spowiedników), żywotów świętych. Wyjaśniała również bogatą symbolikę, szczególnie tytułowego jawora, który łączony jest z rytuałem przejścia - od narodzin, aż do śmierci. Z jawora wyrabiane były zarówno kołyski, jak i trumny, ale drzewo to było także patronem miejsc, gdzie dokonują się zmiany. Literackie odniesienia są oczywiste. Uważny czytelnik bez trudu odnajdzie intrygę inspirowaną "Imieniem róży" Umberto Eco, a sama Autorka nie ucieka od tych porównań, sytuując swoją powieść w konwencji thrillera religijnego, do którego zaliczane są również książki Dana Browna.

Obecny na spotkaniu prof. Krzysztof Jaworski, który był inicjatorem tego spotkania, powiedział: "Byłem usatysfakcjonowany lekturą tej książki - jako przewodnik górski, archeolog, a przede wszystkim jako świebodziczanin". Świebodzice występują w powieści dość często, a ponadto są najbliższe Zamkowi Cisy - siedzibie głównego bohatera - Nickela von Bolcze. Jego losy po śmierci księżnej Agnieszki "giną w pomroce dziejów". Być może będzie to inspiracją i wyzwaniem dla Autorki, aby zmierzyć się z kontynuacją powieści.

Małgorzata Grudzińska

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

 
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •