NARODOWE CZYTANIE 2018
11.09.2018 r.

W sobotę 8 września 2018 roku odbyła się VII edycja Narodowego Czytania - akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP. W roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości lekturą Narodowego Czytania było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W liście skierowanym do Polaków, Prezydent napisał:

W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły "słuch społeczny" pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce - testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski zostawił II Rzeczypospolitej.

Świebodzickie czytanie Przedwiośnia rozpoczął Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz. A po nim czytali wszyscy: radni w osobach Przewodniczącego Rady Miejskiej dr. Łukasza Kwadransa i Wiceprzewodniczącego Jana Klepca, radnej Teresy Małeckiej, przewodniczącej Związku Nauczycielstwa Polskiego Urszuli Kruczek, Dyrektor MDK Agnieszki Gielaty, nauczycieli: Janiny Witek, Małgorzaty Chojdy-Ozgi i Justyny Gąsior oraz niemal wszystkich obecnych. Adaptacja Przedwiośnia przygotowana przez Bibliotekę nie wzbudziła żadnych kontrowersji, choć skróty były konieczne i oczywiste. W dwóch godzinach udało się zamknąć, tę - długą przecież - opowieść, a wątek logiczny tej adaptacji został poprowadzony bez najmniejszego uszczerbku dla oryginalnego tekstu i w sposób satysfakcjonujący słuchających.

Małgorzata Grudzińska
fot. Miejska Biblioteka Publiczna