"NIE MA WAKACJI OD CZYTANIA"
20.08.2018 r.

"Nie ma wakacji od czytania" pod takim hasłem spotkali się członkowie DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach w dniu 16.08.2018 r.

Licznie zgromadzeni polecali i rozmawiali o książkach, po które warto sięgnąć. Królowały autobiografie oraz biografie, co wyraźnie precyzuje zainteresowania grupy. Poza tym, że wszystkie książki zarekomendowane zostały w sposób niezwykle interesujący, to na szczególną uwagę zasłużyły 3 pozycje. Pierwsza, to biografia Kamila Sipowicza stylizowana na wywiad-rzekę, opowieść o niedawno zmarłej wybitnej artystce Oldze Jackowskiej-Korze. Dwie pozostałe, to książki historyczne, wspaniale korelujące ze sobą, zachowane w tej samej narracji, Marka Górlikowskiego "Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój" oraz Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie".

Zainteresowanie powieścią powstałą w XX-leciu międzywojennym tłumaczono tym, ż jest ona wyznaczona do Narodowego Czytania w 2018 r. Członkowie DKK zwrócili uwagę, na zbyt wczesne umieszczenie w kanonie lektur tej pozycji, co nie pozwala dostrzec i docenić młodzieży bogactwa literackiego oraz tego, co najważniejsze: idei utworu. "Przedwiośnie" oraz powstały kilkadziesiąt lat później "Noblista z Nowolipek" w gruncie rzeczy mówią o tym samym i w obu książkach odnaleźć można głęboko pacyfistyczny wydźwięk. Co prawda realista - Stefan Żeromski stawia Cezarego Barykę na czele rewolucji ale jest jej przeciwny. Uważa, że wojna to bezsens i niepotrzebne wyniszczanie słabego państwa. Podobnie myśli Marek Górlikowski w jednym z wywiadów mówiąc, że: "nie ma nic bardziej okrutnego i głupszego niż wojna i nic ważniejszego niż pokój na świecie. Opowieści o wojennej chwale i krwi bratersko przelanej w walce są szkodliwym mitem (…). Wojna to wyłącznie ból, cierpienie, nienawiść, kompletny bezsens (…). Ludzie, którzy nienawidzą barbarzyństwa, w czasie wojny zaczynają zachowywać się jak barbarzyńcy: muszą mordować, bo inaczej wróg mnie zamorduje".

Atmosfera w świebodzickim DKK dzięki tak wartościowym tytułom była równie gorąca jak serwowana od kilku tygodni temperatura na dworze. Jednak kulturalny, ciepły i pełen poszanowania dla sądów innych klimat na pewno zachęci, aby sięgnąć po następujące polecane przez Klubowiczów w czasie spotkania tytuły:

1. Coleman Rowan : Słowa pamięci
  2. Gary Romain: Obietnica poranka
  3. Górlikowski Marek: Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój
  4. Janicki Kamil: Damy ze skazą: kobiety, które dały Polsce koronę
  5. Kamińska Anna: Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz
  6. Nordenger Kaja: Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd
  7. Polański Roman: Roman