AKTUALNOŚCI

 

Miasto 44 - kolejna "Projekcja w kinie wolność" 
10.07.2018 r.  


Kolejnym filmem, który obejrzeliśmy w jubileuszowym niepodległym cyklu było Miasto 44 Jana Komasy. Z wielokrotnie wykorzystywanym tematem Powstania Warszawskiego tym razem zmierzył się reżyser młodego pokolenia Jan Komasa, który nie boi się tematów trudnych i wywołujących dyskusję.

Sprawa Powstania Warszawskiego do dzisiaj rozpala emocje prowokując pytanie: czy było warto ? Film nie daje odpowiedzi na to pytanie, bo jest przede wszystkim filmem o miłości. O miłości w czasach apokalipsy, co podkreślają efekty specjalne i robią istotnie przejmujące wrażenie. Akcja filmu umiejscowiona w czasie Powstania Warszawskiego sama rodzi pytania. Z filmu wynika - i być może jest to pogląd samego reżysera - że dowódcy Powstania posłali na śmierć młodych ludzi, wykorzystując ich patriotyzm, młodość, zapalczywość, brawurę. Widać było, że za Ojczyznę gotowi są oddać własne życie, ale czy są gotowi pozbawić życia innego człowieka, nawet wroga ? Może łatwiej było im myśleć o własnej śmierci, niż o śmierci najbliższych - matki, ojca, brata, siostry.

Temat Powstania Warszawskiego do dzisiaj jest bliski sercom i umysłom Polaków, bo nie można obojętnością pominąć prawie dwustu tysięcy ofiar Powstania i miasta położonego w sercu Europy, z którego pozostały ruiny. Na potrzeby filmu wykorzystano plenery świebodzickie udające ruiny Powiśla, gdzie rozgrywają się końcowe sceny filmu. Tę dzielnicę odtworzono na trzyipółhektarowej działce dawnych Zakładów Przemysłu Lniarskiego "Silena. W Świebodzicach kręcono ujęcia pokazujące bezpośredni kontakt walczących stron, dlatego wiarygodność tej walki jest tak wstrząsająca.

W sierpniu - 2 sierpnia 2018 roku, o godz. 17.00 zapraszamy na film Jerzego Hoffmana 1920 Bitwa Warszawska.

 

   

   

 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •