CZTEROKOLOROWY CZTEROKRAJ
09.07.2018 r.

Dnia 5 lipca bibliotekę dziecięcą odwiedziła 45-osobowa grupa dzieci wraz ze swoimi opiekunami z półkolonii, zorganizowanej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 z oddziałami integracyjnymi. Pani bibliotekarka powitała ich zabawą ze śpiewem, w rytm piosenki tańczyły rączki, nóżki, uśmiechaliśmy się i puszczaliśmy do siebie sobie. A po radosnym powitaniu zaczęła się wspólna zabawa.

Na początku spotkania poznawaliśmy się nawzajem poprzez różne zabawy integrujące. Dzieci na papierze odrysowywały swoją dłoń, a w środek wpisywały imię oraz co lubią robić. Była burza mózgów - dzieci podawały słowa, które kojarzą się z biblioteką. Potem odgadywały zagadki literackie, bawiły się w kalambury. Jedna osoba pokazywała lub rysowała hasło na tablicy, a reszta odgadywała, prowadząca zajęcia podawała kategorie np.: rzecz, przysłowie, tytuł bajki. Była też krótka informacja o bibliotece i książkach. Nie zabrakło tańców i zabaw ze śpiewem. Najbardziej podobał się zabawny taniec Chocolate.

Dużo radości wywołała zabawa literacka. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy i wysłuchali krótkiej opowieści. Jedna z grup śledziła tekst, uważając na słowo - król, druga - królewna, trzecia - rycerze, czwarta - kogut. Kiedy usłyszeli te hasła mieli wykonywać charakterystyczne gesty. Na przykład król - naśladowanie wkładania korony, królewna - przymierzanie sukni balowej, rycerze - wyciąganie i machanie szpadą, kogut - staje na jednej nodze i pieje. Tekst czytany był dość szybko, więc dzieci musiały uważnie słuchać. Było to doskonałe ćwiczenie na koncentracje. Śmiechu było co niemiara, wszyscy wszystkim bili brawo.

Kolejnym zadaniem było wykonywanie ilustracji do fragmentów wiersza Jana Brzechwy pt. "Tom". Ochotnicy, którzy się zgłosili, rysowali: dom, Toma, grubą Anielę, leniwego pastucha, kota, psa Burka, muchę, łaciate cielę. Na zakończenie wysłuchali cały wiersz, a poszczególne osoby podchodził i pokazywały swoje obrazki zgodnie z kolejnością zwrotek.

Głównym tematem były zajęcia biblioterapeutyczne tzw. "Ćwierćland". Miały one na celu integracje grupy, nabycie umiejętności współpracy, a przede wszystkim rozwijanie spontanicznej twórczości i kreatywności dzieci. Pani bibliotekarka przeczytała pierwszą część bajki "Czterokolorowym Czterokraju". Było to przedziwne państwo, które składało się z czterech krajów: zielonego, czerwonego, żółtego i niebieskiego. Następnie w oparciu o bajkę odbyły się warsztaty z pedagogiki zabawy. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy. Po wylosowaniu koloru przystąpili do pracy. Otrzymali od prowadzącej zadania do zrealizowania. Każda grupa musiała przygotować: nazwę, okrzyk, jadłospis i plakat. Wszystko musiało dotyczyć danego koloru. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością.

GRUPA NIEBIESKA:
Nazwa: Niebieskie słonie
Okrzyk: "Niebieskie słonie lepsze niż konie"

GRUPA ŻÓŁTA:
Nazwa: Mądre banany
Okrzyk: "Gdy wstajesz z rana, obierz banana"

GRUPA CZERWONA:
Nazwa: Muchomorki
Okrzyk: "Muchomorki białe kropki mają i wakacje wesoło spędzają"

GRUPA ZIELONA:
Nazwa: Zielone żuczki
Okrzyk: "Zielone żuczki wygrywają i wakacje super mają".

Na wykonanie zadania było 15 minut. Podczas projektowania plakatów uczestnicy mieli do wykorzystania: kredki, mazaki, wycinanki, stare gazety, bibułę. Kiedy wszyscy byli już gotowi nastąpiła prezentacja grup. Potem bibliotekarka odczytała drugą cześć bajki i zaprosiła do wspólnego "Tańca Eleny". Na zakończenie odbyły się zabawy z chustą Klanza. Na pamiątkę goście otrzymali zakładki do książek oraz kolorowe balony. Przeprowadzone różnorodne zajęcia edukacyjne pokazały, że książka uczy, bawi i wychowuje, a biblioteka to miejsce przyjazne dzieciom.

Tekst: Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: Krzysztof Banaś