POLSKA NA SZÓSTKĘ
DOROTA COMBRZYŃSKA-NOGALA Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH
13.06.2018 r.

W tym roku w dniach 7-9 czerwca odbyły się już piętnaste, jubileuszowe spotkania czytelników z twórcami literatury w ramach projektu "Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH". Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzycha oraz ze środków dolnośląskich samorządowych instytucji kultury.

Naczelne hasło "POLSKA NA SZÓSTKĘ" tematycznie nawiązywało do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tej największej na Dolnym Śląsku imprezie, upowszechniającej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, wzięło udział 9 wybitnych polskich pisarzy, którzy odwiedzili 51 miejscowości. Wielki finał odbył się w Wałbrzychu.

Projektowi towarzyszyły również konkursy: konkurs literacki - recenzja wybranej książki historycznej, konkurs poetycki oraz plastyczny. Miło nam poinformować, że praca plastyczna wykonana przez Jakuba Zarzyckiego z Publicznej Podstawowej Szkoły Integracyjnej została wyróżniona. Na potrzeby akcji, tradycyjnie już została wydana okolicznościowa gazeta "Walizka", broszura z nagrodzonymi w konkursie wierszami, plakaty oraz zakładki.

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach również uczestniczył w tej wspaniałej, zorganizowanej z wielkim rozmachem akcji. Naszym gościem była pani DOROTA COMBRZYŃSKA-NOGALA, która odwiedziła nas 7 czerwca 2018 r. Autorce towarzyszył Jerzy Kumiega "duch sprawczy walizek", kierownik Działu pracy z dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Pani Dorota Combrzyńska-Nogala urodziła się w Łodzi, tam też mieszka, pracuje i tworzy. Z wykształcenia polonistka i surdopedagog (opiekuje się dziećmi niedosłyszącymi i głuchymi) z zamiłowania pisarka, autorka powieści obyczajowych dla dorosłych oraz książek dla dzieci i młodzieży.
Z myślą o dorosłych czytelnikach napisała kilka książek, między innymi: "Naszyjnik z Madrytu" (2007), "Piąta z kwartetu" (2008), "Wytwórnia wód gazowanych" (2012), "Drewniak"(2012) oraz "Chcę wszystko" (2015).

Jej książka dla dzieci "Bezsenność Jutki" (2012) otrzymała nagrodę Książka Przyjazna Dziecku, podobnie jak "Syberyjskie przygody Chmurki"(2014), która otrzymała wyróżnienie w konkursie na Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Natomiast powieść "Możesz wybrać kogo chcesz pożreć" (2014) wpisana została na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

W 2017 ukazała się powieść dla młodzieży "Skutki uboczne eliksiru miłości", której akcja toczy się w okresie stanu wojennego, epoce kartek żywnościowych, pustych półek i długich kolejek praktycznie po wszystko. W czerwcu 2018 ukazała się jej najnowsza książka "Wysiedleni".

Zaproszeni na spotkanie uczniowie klas IV- VI z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, Publicznej Podstawowej Szkoły Integracyjnej oraz Publicznej Szkoły Podstawowej z Mokrzeszowa z zainteresowaniem wysłuchali opowieści pani Doroty, która tłumaczyła, dlaczego warto znać tradycję, historię, geografię i przyrodę naszej ojczyzny. Wyjaśniła czym jest patriotyzm i co jej zdaniem w POLSCE zasługuje na SZÓSTKĘ.

Autorka odpowiadała również na liczne pytania młodzieży biorącej udział w spotkaniu. Jak wyznała, jej przygoda z pisarstwem zaczęła od spisywania rodzinnych historii i anegdot, które pani Dorota chciała "ocalić od zapomnienia". Historie pojedynczych ludzi składają się na obraz całego społeczeństwa-powiedziała. Pisarka podkreślała, jak ważne jest słowo pisane i wypowiadane w języku ojczystym, o którego piękno należy dbać, bo jest naszym wspólnym dziedzictwem, spajającym rodzinę i naród. Gorąco zachęcała młodzież nie tylko do czytania książek, które ubogacają i rozwijają, ale również do pisana własnych tekstów.

Na zakończenia spotkania, tradycyjnie już, można było kupić książki pani DOROTY COMBRZYŃSKIEJ-NOGALI oraz uzyskać pamiątkowy wpis z autografem.

Tekst: Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb
Zdjęcia: Agnieszka Okarmus