Nauka latania czyli spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim
21.05.2018 r.

Gościem świebodzickiej Biblioteki był jeden z najzdolniejszych polskich pisarzy młodego pokolenia Jakub Małecki. Sporo wesołości wywołał początek spotkania i powitanie, zarówno Gościa, jak i publiczności, wśród której była Radna Rady Miejskiej Świebodzic Pani Teresa… Małecka, która obdarowała swojego imiennika pięknymi kwiatami i świebodzickim słodkim gościńcem. Po tym niemal rodzinnym przywitaniu uczestnicy przenieśli się w szeroki świat, a konkretnie do Abu Zabi, gdzie niedawno odbywały się Międzynarodowe Targi Książki, których gościem honorowym była Polska, a Jakub Małecki był jednym z kilkorga pisarzy reprezentujących tam współczesną polską literaturę. Jak mówił, była to – po targach w Indiach – kolejna duża impreza literacka, w jakiej brał udział.

Wydana niedawno książka Dżozef, nie jest jak się okazuje ostatnią książką tego Autora. Była jednak świetnym materiałem do tego, aby porozmawiać o warsztacie pisarskim Jakuba Małeckiego. Pierwszym czytelnikiem, a także redaktorem i krytykiem książek pisarza jest on sam – i to bardzo surowym. Zdarza mu się wyrzucić nawet sto stron tekstu w obawie by nie znużyć czytelnika, lub by czytelnik nie odczuł żadnego fałszu, czy to w kompozycji czy fabule tekstu. Swoich bohaterów raczej wymyśla niż wzoruje na prawdziwych postaciach, choć w powieści Dygot para bohaterów otrzymała cechy dziadków Jakuba Małeckiego.

Do pracy pisarskiej Jakub Małecki podchodzi z iście ekonomiczną rzetelnością i precyzją, co nie dziwi, jako że z wykształcenia jest właśnie ekonomistą, a konkretnie bankowcem. Jak mówił, kariera literacka jest zaskoczeniem nawet dla niego samego, gdyż jego wykształcenie z literaturą miało niewiele wspólnego. A przecież oprócz pisania książek jest także tłumaczem z języka angielskiego. Znajomość języka i umiejętność literackiego przekładu przyszła sama; jak mówił na spotkaniu Jakub Małecki: nawet na korepetycje i dodatkowe zajęcia z angielskiego nie chodziłem, zacząłem od rzeczy najprostszych, bajek i drobnych form literackich.

Ulubionym pisarzem Autora nie jest jak by się mogło wydawać po lekturze Dżozefa, Joseph Conrad, ale amerykański pisarz John Steinbeck. A jako czytelnik lubi być zaskakiwany. Miłośnicy prozy Jakuba Małeckiego wiedzą, że sam zresztą też stosuje takie zabiegi w swoich powieściach. I to boli, czasami nawet bardzo…

Małgorzata Grudzińska
fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach