II Ogólnopolskie Czytanie JEŻYCJADY
09.05.2018 r.

Jeżycjadę, jak wiemy, można czytać wszędzie - w domu, w szkole, w parku, w pociągu i - zawsze - wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku, wszak przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów, a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki. W tym roku Wydawnictwo Akapit Press, które wydaje książki Małgorzaty Musierowicz, po raz drugi jest organizatorem Akcji II Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady.

Patronem akcji jest Fundacja ABC XXI "Cała Polska Czyta Dzieciom", Radio Poznań oraz czasopismo Guliwer. Akcja trwała od 1 marca do 30 kwietnia. Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach po raz drugi wziął udział w tym wydarzeniu.

W marcu ukazał się najnowszy, już 22 tom Jeżycjady, pt. "Ciotka Zgryzotka". Podczas literackich spotkań wspólnie poznawaliśmy rodzinę Borejków i ich znajomych. W akcji wzięły udział wszystkie świebodzickie szkoły podstawowe oraz gimnazja. Wspólnie biliśmy rekord w czytaniu Jeżycjady. Głównym założeniem było dotarcie do jak największej liczby dzieci i młodzieży. Ogólnie w akcji uczestniczyło 750 osób. Nauczyciele wspólnie z uczniami czytali na lekcjach fragmenty różnych książek Małgorzaty Musierowicz. Do biblioteki na zajęcia zaproszeni zostali uczniowie klasy III ze Społecznego Gimnazjum Akademickiego. Podczas spotkania w bibliotece zapoznali się z życiem i twórczością autorki oraz wspólnie czytaliśmy fragmenty następujących książek: "Kwiat kalafiora", "Kłamczucha", "Szósta klepka", "Żaba". Pani bibliotekarka starała się zachęć młodzież do czytania Jeżycjady poprzez pokazanie, że jest to literatura obyczajowa, która opowiada o losach rodziny Borejków. Akcja każdej powieści toczy się w ciągu kilku dni lub tygodni. Autorka osadza ją w rzeczywistych miejscach Poznania i okolic. Tomy Jeżycjady to nie tylko wzruszająca i humorystyczna opowieść o losach polskiej rodziny. Odnajdujemy tam także wartościowe przesłania, wątki historyczne, społeczne i polityczne. Powieść przepełniona emocjami przenosi czytelników w świat miłości i zrozumienia. Pozwala poczuć niezwykłą, urzekającą atmosferę i ciepło rodzinne. W tym tkwi siła utworu, bo w literaturze szukamy mądrości, szacunku i niebanalnego humoru.

Składam serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy przyłączyli się do Akcji II Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady:

• Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 (S. Jasińska, A. Nowak, M. Kędzia, A. Kiryczuk),

• Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 (L. Przypek, D. Gaboń-Bochenek, W. Palewska),

• Publiczna Szkoła Podstawowa Integracyjna (J. Bieniasz, J. Gąsior),

• Społeczne Gimnazjum Akademickie (K. Stanikowska),

• Publiczne Gimnazjum nr 1 (A. Talarska, S. Słomińska).

Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: Agnieszka Okarmus i nauczyciele z poszczególnych szkół