II Edycja Żywej Biblioteki w Świebodzicach
20.04.2018 r.

Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała 26 kwietnia po raz drugi Żywą Bibliotekę. W tym roku Żywymi Książkami, które można było przeczytać byli: Agnostyczka, Gej, Hazardzista, Osoba chorująca psychicznie, Osoba niepełnosprawna, Patriotka, Policjant.

Czytaliśmy od samego rana czyli od godz. 10:00 i podobnie jak I edycja, tegoroczna cieszyła się sporym zainteresowaniem, szczególnie młodych użytkowników. Zmierzenie się ze stereotypami poprzedziliśmy warsztatami antydyskryminacyjnymi, które poprowadził Radosław Bednarski pracownik Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenia Diversja - koordynatora sieci Żywa Biblioteka Polska.

W czasie 8 godzin pobiliśmy rekord. Udział w Żywej Bibliotece wzięło aż 74 Czytelników wypożyczając 186 (!) tytułów. Największym zainteresowaniem cieszyła się podobnie jak w zeszłym roku Osoba Homoseksualna, następnie Osoba chorująca psychicznie; Hazardzista.

Czy Żywa Biblioteka jest nadal potrzebna świebodziczanom?

Jako organizatorzy uważamy, że tak, czego świadectwem są ankiety wypełniane po spotkaniach.

Jak przebiegała, jakie były opinie i refleksje na jej temat?

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w materiale filmowym dostępnym na stronie Biblioteki.

Zapraszamy do oglądania. http://www.biblioteka.swiebodzice.pl/index.htm

Serdecznie dziękujemy partnerom wydarzenia: właścicielom Restauracji Korona Śląska p. Elżbiecie i p. Adamowi Szmidlom, p. Marcie Świętczak, oraz Pizzerni Green Day, którzy zapewnili organizatorom i Żywym Książkom poczęstunek.

tekst: Agnieszka Koniczna
foto: Anna Sędziak