AKTUALNOŚCI

 

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 
20.04.2018 r.  


19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. W tym roku włączyliśmy się do akcji, zapraszając do współpracy członków Dyskusyjnego Klubu Fantasy oraz uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3.

Wspólnie z klubowiczami przygotowaliśmy żonkile, które zostały rozdane podczas prowadzonych zajęć. W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas IV b i VI c pod opieką pani Anny Nowak. Na początek obie grupy obejrzały film przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pierwsze pytanie, jakie padło po obejrzeniu filmu - dlaczego żonkil? Otóż jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB (Żydowska Organizacja Bojowa). 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

"PAMIĘĆ i upamiętnianie" to pierwszy z tematów, podczas których uczniowie zastanawiali się, co to znaczy "upamiętniać" i jak można to robić. Następnie, wykorzystując kalambury, mieli zaprojektować rzeźbę odzwierciedlającą słowo "pamięć".

Drugi temat to "Getto i wojna oczami dziecka". Po wysłuchaniu fragmentu z książki "Arka czasu" M. Szczygielskiego opisywali emocje towarzyszące bohaterowi, a także, jak odbierał pierwsze dni wojny. Podczas czytania kolejnych fragmentów z książek "Wszystkie moje mamy" R. Piątkowskiej i "Wyspa przy ulicy Ptasiej" U. Orvel dowiedzieli się, jakie były powody tworzenia zamkniętej dzielnicy w getcie i jakie warunki w niej panowały.

Agnieszka Okarmus
Zdjęcia: Anna Nowak

 

   

   

   

   

   

   
 
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •