AKTUALNOŚCI

 

Międzynarodowa kampania Tydzień z Internetem 2018 
19.04.2018 r.  


Ogólnoeuropejska kampania "Tydzień z Internetem" (All Digital Week) pokazuje siłę Internetu - jak bardzo informacje publikowane w sieci wpływają na to, co wiemy i myślimy o świecie czy innych ludziach. Dlatego motywem przewodnim tegorocznej akcji jest krytyczne myślenie. Kampania jest koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital.

W akcji wzięli udział uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej - kl. 2 gimnazjum oraz opiekunowie p. Agata Ranftl-Liwo i p. Jolanta Bieniasz, a także z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 - kl. IV, VI c, VII b z opiekunem p. Anną Nowak.

Uczestnicy warsztatów przekonali się, że to, jak odbieramy i rozumiemy docierające do nas informacje o świecie, jest silnie związane z tym, gdzie żyjemy. Dowiedzieli się, że to samo wydarzenie może być różnie postrzegane przez dane grupy, które mają różne historie i doświadczenia. Zauważyli, że przekazy medialne, które do nas docierają, niekoniecznie opierają się na rzetelnych źródłach. Dzięki warsztatom wiedzą, jak ocenić wiarygodność informacji, w tym jak rozpoznać tak zwane "fake newsy" (nieprawdziwe informacje).

Na początek uczniowie obejrzeli krótki filmik "Jak mówić o większości świata" przygotowany przez Polską Akcję Humanitarną (PAH). Następnie wcielili się w rolę reporterek lub reporterów z redakcji popularnego serwisu internetowego "Wiadomości ze świata". Mieli do wykonania cztery zadania, dzięki którym lepiej przygotowali się do jutrzejszego wydania.

Stacja nr 1 - Zmień perspektywę
Stacja nr 2 - Szokujące okładki
Stacja nr 3 - Informacje z Internetu - czy rzetelne?
Stacja nr 4 - Krzysztof Kolumb - odkrywca czy najeźdźca?

Wszyscy uczniowie wspaniale się spisali i wychwycili kilka "haczyków", które zostały zawarte w zadaniach. Często odpowiedzi na te same pytanie różniły się, co tylko potwierdza, jak różne mamy perspektywy i punkty widzenia na te same tematy.

Tekst: Agnieszka Okarmus
Zdjęcia: Agnieszka Okarmus, Anna Nowak

 

   

   

   

   

 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •