TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI
27.03.2018 r.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). W roku 2018 akcja ta odbywała się 6 lutego pod hasłem "Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci".

Oddział Dziecięcy włączył się do tej inicjatywy zapraszając do współpracy uczniów i nauczycieli kl. 0-3 z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. Podczas zajęć wykorzystano książki poruszające omawiane zagadnienie, m.: "Franklin i komputer" S. Jennings, "Dzieci w sieci czyli dobre maniery w Internecie" Z. Staniszewskiej. Uczniowie obejrzeli również fragmenty filmików animowanych "Sieciaki" oraz "Owce w sieci". Przeprowadziłyśmy pogadankę nt. "Dlaczego warto czytać?" i wspólnie z dziećmi wymienialiśmy prawa i obowiązki dotyczące korzystania z Internetu. Poruszyłyśmy także temat dziwnych smsów od nieznajomych - co zrobić w takiej sytuacji i do kogo się zwrócić.

Na zakończenie, dzieci wspólnie z paniami bibliotekarkami, przygotowały kilka rad dla wszystkich internautów, które zostały zamieszczone w naszym filmiku. Rozdałyśmy również ulotki oraz pakiet materiałów edukacyjnych i promocyjnych, które Biblioteka otrzymała od organizatora tego wydarzenia.
Składamy serdeczne podziękowania uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i wspaniałą współpracę, a w szczególności:

• klasie 0, opiekun Wioleta Siwiak,

• klasie I, opiekunowie Aleksandra Jabłońska i Ada Bącal,

• klasie 3, opiekunowie Lidia Półtorak i Anna Imiołek.

Agnieszka Okarmus
Ewa Tadeuszak