Biblioteczny Dzień Kobiet
13.03.2018 r.

Miło, serdecznie, przyjaźnie i sympatycznie przebiegło spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w dniu 8 marca 2018 roku z okazji DNIA KOBIET. Gościem honorowym była Radna Rady Miejskiej w Świebodzicach Pani Teresa Małecka, inicjatorka działalności kulturalnej dla Seniorów w naszym mieście. Witając zebrane Panie, dyr. Biblioteki podkreśliła znaczący udział Seniorów w życiu publicznym, jak również zinstytucjonalizowanie tej aktywności w różnego rodzaju stowarzyszeniach, korzystanie z finansowania ze środków samorządowych oraz projektów zewnętrznych. Z dużym zadowoleniem przyjęto informację o rozpoczynającej się wkrótce budowie Klubu Seniora, który będzie miał siedzibę w pawilonie handlowym zlokalizowanym w samym centrum Osiedla Sudeckiego.

Nie zabrakło tematów do rozmów podczas uroczystości, którą rozpoczęła okolicznościowa i skłaniająca do wspomnień piosenka Edwarda Hulewicza „ Za zdrowie Pań” i wprowadziła gości w pogodny nastrój. Temat kobiety w literaturze rozpoczęło przypomnienie fragmentów ballady Adama Mickiewicza „Lilije”, a następnie Panie podzieliły się wierszami zarówno własnymi , jak i czołowych polskich poetów. Książki poświęcone kobietom : „Muzy Młodej Polski” Moniki Śliwińskiej, „Seks bomby PRL-U” Krzysztofa Tomasika ,”Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczypospolitej” były recenzowane i polecane sobie wzajemnie.

Elementy humoru wprowadził wybór przysłów i powiedzeń o kobietach, które były również bohaterkami całej serii dowcipów rozbawiających uczestniczki spotkania. Pojawiły się także zagadnienia aktualne i wspomnieniowe, chwilami wywołujące ożywioną dyskusję, dzięki której spotkanie zostało pogłębione o wymianę myśli i refleksji. Dużą niespodziankę sprawiła jedna z pań, przynosząc pyszne domowe ciasto.

Janina Dubrownik