LEONARDO DA VINCI – GENIALNY MALARZ I WYNALAZCA
07.03.2018 r.

Na przełomie lutego i marca 2018 r. do Biblioteki Dziecięcej zaproszeni zostali uczniowie klas V i VI ze Szkoły Podstawowej Nr 3. Z dużą uwagą wysłuchali informacji o tym wspaniałym malarzu i wynalazcy, które zaczerpnięte zostały z książek znajdujących się w naszej Bibliotece. Zapoznali się z jego dziełami oraz ciekawostkami z życia i twórczości.

LEONARDO DA VINCI (1452-1519) - prawdziwy człowiek renesansu, uniwersalny i wszechstronny, był nie tylko malarzem, ale również wybitnym rzeźbiarzem, architektem, wynalazcą, znawcą ludzkiej anatomii, wielbicielem muzyki i filozofii. Jego MONA LISA jest najbardziej znanym obrazem na świecie. Równie piękna jest GINEVRA DE BENCI i DAMA Z ŁASICZKĄ, którą możemy podziwiać w Krakowie. Zachwycają pełne miłości i piękna MADONNY Z DZIECIĄTKIEM. Mistrzowsko wykonany fresk OSATATNIA WIECZERZA od wieków urzeka i wzrusza.

Leonardo da Vinci swoimi pomysłami wyprzedził o kilkaset lat epokę, w której żył. Świadczą o tym jego notatki, które prowadził przez prawie 30 lat. Do naszych czasów zachowało się około 6 tysięcy kartek, które są bezcennym skarbem. Można w nich znaleźć rozważania o malarstwie i muzyce, a także: rysunki śrub, zawiasów, kół zębatych, a nawet łańcuch do roweru, jaki stosujemy obecnie. Leonardo narysował strój nurka i koło ratunkowe. Marzył o lataniu, skonstruował maszynę podobną do helikoptera i spadochron. Na podstawie jego perfekcyjnych rysunków studenci medycyny mogą się uczyć anatomii człowieka.

Na zakończenie spotkania Leonardo da Vinci „ZAPROSIŁ” wszystkich do swojej pracowni, gdzie każdy mógł pomalować MONĘ LISĘ, DAMĘ Z ŁASICZKĄ i GINEVRĘ DE BENCI według własnego uznania. Powstały bardzo pomysłowe prace. Renesansowe damy poszły z duchem czasu i zaopatrzyły się w komórki, samochody i nowoczesne kosmetyki. Ich piękne dłonie ozdobiły pomalowane paznokcie, a na szyi pojawił się delikatny tatuaż. Każda dama miała inny kolor sukni i włosów: były brunetki, szatynki, rude. Była nawet jedna blondynka. Wszystkie wyglądały pięknie. Mistrz Leonardo byłby szczęśliwy, że jest źródłem niekończących się inspiracji. Nikogo to zapewne nie zdziwi, przecież był GENIUSZEM.

Alicja Głąb