PROJEKCJE W KINIE WOLNOŚĆ
07.03.2018 r.

Choć pogoda w czwartek 1 marca zachęcała raczej do pozostania w domu, znaleźli się śmiałkowie, którym nie straszny był mróz i odwiedzili bibliotekę, aby obejrzeć pierwszy film, w cyklu PROJEKCJE W KINIE WOLNOŚĆ. Cykl ten wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości, jakie odbywają się przez cały roku 2018, zarówno w Świebodzicach, jak i w całym kraju. W każdy pierwszy czwartek miesiąca proponujemy Państwu film o tematyce patriotycznej, związanej z polską historią, prezentujący zarówno wydarzenia pełne chwały, jak i dramatyczne, oczywiste i jednoznaczne, jak i prowokujące do dyskusji.

Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Na motywach historii ostatniego żołnierza antykomunistycznej partyzantki Józefa Franczaka powstał film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego, który otwierał cykl poświęcony obchodom niepodległej Polski.

Na kolejny film Biblioteka zaprasza 5 kwietnia 2018 roku. W związku z 75 rocznicą powstania w gettcie warszawskim będzie to film Dzieci Ireny Sendlerowej reż. John Harrison (2009). Warto przypomnieć, że Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Emisja filmu o godzinie 17.00.