AKTUALNOŚCI

 

LITERACKIE WARSZTATY DETEKTYWISTYCZNE
Z MAGDALENĄ PODBYLSKĄ 
22.01.2018 r.  


Dnia 17 stycznia 2018 r. w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach gościła pani Magdalena Podbylska, która przeprowadziła warsztaty detektywistyczne. Zostali na nie zaproszeni uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych wraz z opiekunami (50 osób).

Pani Magda urodziła się w Kliszu. Obecnie z mężem i dwiema córkami, Marysią i Zuzią mieszka w Poznaniu. Z wykształcenia jest biologiem. Uwielbia truskawki, zieloną herbatę i upały. Nie tylko redaguje i koryguje teksty, ale również sama pisze detektywistyczne książki dla dzieci. Tego typu książki od kilku lat cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Wydawnictwo Bis wyszło naprzeciw oczekiwaniom młodych czytelników i wydało następujące książki pani Magdy Podbylskiej : „Tajemnice Zatoki Delfinów”, „Tajemnice Świstakowej Polany” oraz „Tajemnice Końskiej Zagrody”. Wkrótce ukaże się kolejna „Wiewiórek i Bóbr. Przygody leśnych detektywów”.

Podczas prowadzenia warsztatów pani Magda Podbylska wykorzystała prezentację multimedialną oraz czytała dzieciom fragmenty książki „Tajemnice Końskiej Zagrody”. Bohaterkami tych bardzo ciekawych opowiadań są małe, bystre dziewczynki, uwielbiające rozwiązywać zagadki, a tych jest niemało w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie przebywają na wakacjach. Zdolności detektywistyczne więc bardzo im się przydadzą.

Na zajęciach dzieci usłyszały wiele ciekawych informacji między innymi na temat maści konia, którą ustala się na podstawie grzbietu, grzywy i ogona oraz końskiego chodu: koń kłusuje, cwałuje, stępuje, albo galopuje.

Zajęcia prowadzone były w bardzo lekkiej formie, aktywizując uczestników poprzez wspólną, wesołą zabawę, w której należało wskazać świadka, podejrzanego i oskarżonego. Inną twórczą zabawą było uzupełnienie tekstu otrzymanego od autorki tak, aby powstało opowiadanie „wesołe, albo straszne”, jak to określiła sama pani Magda. Takie właśnie opowiadania- wykorzystujące wyobraźnię i inwencję dzieci- powstały dzięki warsztatom.

Kolejną niespodzianką było ćwiczenie wyobraźni za pomocą: dotyku i węchu uczestnicy musieli odgadnąć, jaki przedmiot jest ukryty w płóciennym woreczku. Były to np. karta kredytowa, klamerka do bielizny, bombka choinkowa, śrubka, lizak Pisarka snuła opowieść, zaś dzieci oddawały tajemnicze przedmioty, które musiały pasować do treści.

Na zakończenie tego bogatego w atrakcje i prowadzonego z humorem spotkania, pani Magdalena Podbylska ofiarowała wszystkim uczestnikom warsztatów pamiątkowe zakładki i gorąco zachęcała dzieci do rozwijania wyobraźni poprzez pisanie własnych opowieści, a przede wszystkim przez czytanie książek.

Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb, Agnieszka Okarmus

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •