NARODOWE CZYTANIE 2017
12.09.2017 r.

Kolejną edycję Narodowego Czytania przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Wzorem lat ubiegłych do wspólnego czytania zgłosiło swój udział wiele osób - władze samorządowe, dyrektorzy świebodzickich instytucji i czytelnicy Biblioteki. Honorowym gościem tego wydarzenia była - podobnie jak w roku ubiegłym - Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Wśród czytających byli także Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ireneusz Zyska, Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Klepiec i Zdzisław Pantal, radni miejscy Teresa Małecka i Dariusz Skalny oraz dyrektorzy miejskich placówek oświatowych, nauczyciele, czytelnicy Biblioteki i bibliotekarki.

Bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Zwyciężyło w plebiscytowym głosowaniu internautów pokonując m. in. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Beniowskiego Juliusza Słowackiego i Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zachęcającego Polaków do wspólnego czytania "Wesela". O tym, że teksty Wesela brzmią wciąż aktualnie mogli się przekonać wszyscy uczestnicy wydarzenia, którzy z humorem przyjmowali tekst czytany z podziałem na role.

Sala biblioteczna została ustrojona na tę okoliczność w iście weselnej estetyce, zgodnie ze wskazówkami samego mistrza Wyspiańskiego, w didaskaliach dramatu. Były więc i wieniec weselny, i wstążki, i obrazy: Matki Boskiej Ostrobramskiej i Częstochowskiej, i chochoł, i wiele innych elementów wystroju weselnej chaty. Była również weselna uczta, na którą zaproszono gości wydarzenia i miłe rozmowy, między innymi o tym, jakie dzieło będzie czytane w roku następnym. Radny Zdzisław Pantal zdecydowanie proponował Noce i dnie, autorstwa patronki naszej Biblioteki, Mar ii Dąbrowskiej. Ta propozycja zyskała ogólną akceptację.