WAKACJE Z TEATRZYKIEM
28.07.2017 r.

27 lipca biblioteka dziecięca, już po raz piąty, gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. W ramach wakacji dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Wyobraźnia czeka, ukryta w bibliotekach". Jest to bajka promująca czytelnictwo. Teatrzyk obejrzały dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego "Chatka Puchatka". Wyobraźnia kreuje magiczny świat, ale należy ją trenować. Od najmłodszych lat dzieci powinny jak najwięcej czytać. Dużą rolę w rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych odgrywa biblioteka.

Spektakl opowiada o dziewczynce, która staje się strażniczką największego skarbu- Ostatniej Książki Świata. Agatka codziennie wieczorem słucha bajek, które czyta jej babcia. Pewnego dnia przenosi się ona do krainy, w której nikt nie wie, co to jest książka. W lesie spotyka Tygryska. Razem z dziećmi próbuje mu wytłumaczyć, co to znaczy czytać i posiadać wyobraźnię. Zadanie okazuje się niełatwe. Zwierzak zafascynowany nową wiedzą, wymyśla podstęp. Porywa dziewczynkę i zamyka ją w piwnicy, każąc jej czytać. Do akcji wkracza Miś Kryspin. Na początku widzowie poznają go jako pluszową zabawkę, która towarzyszy naszej bohaterce, a z czasem staje się prawdziwym niedźwiedziem. Miś chce uwolnić Agatkę. Postanawia przechytrzyć tygrysa. Podczas, gdy wybrana z widowni dziewczynka opowiada mu bajkę, on kradnie klucz i uwalnia naszą bohaterkę. A potem wszyscy razem poszukują zakopanego w lesie skarbu. Okazuje się, że to ukryte książki. Wszyscy są zdziwieni. Cała historia kończy się dobrze. Postanawiają zbudować bibliotekę, aby książki miały swoje należne im miejsce.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w spektaklu. Aktorka zadawała im pytania i zachęcała do aktywnego udziału w przedstawieniu. Na wstępie zapytała co kojarzy im się z teatrem? Tu nastąpiła burza mózgów - dzieci podawały różne słowa np.: scena, aktor, przedstawienie, kostiumy, muzyka. Okazało się, że najważniejsza jest widownia, która musi się śmiać, bić brawo, a przede wszystkim uważnie słuchać. Nasi goście spisali się wspaniale. Przedszkolaki dowiedziały się, że warto jest czytać książki. Kto dużo czyta ma bogatą wyobraźnię.

Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus