JEŻYCJADA
26.07.2017 r.

W czerwcu Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Literackie spotkania z Borejkami", ogłoszonej przez wydawnictwo Akapit Press. Wydawnictwo to od wielu lat wydaje książki Małgorzaty Musierowicz. Wspólnie z bibliotekami, które włączyły się do akcji, postanowiło zapoznać młodych czytelników z twórczością pisarki, a przede wszystkim rozbudzić w nich zainteresowania czytelnicze.

Jeżycjada to powieść obyczajowa mieszcząca się w 21 tomach. Opowiada o losach najbardziej znanej poznańskiej rodziny Borejków i ich przyjaciół. Wkrótce ma się ukazać 22 tom pt. "Ciotka Zgryzotka". W naszej placówce posiadamy całą Jeżycjadę oraz inne książki tej autorki : "Małomówny i rodzina", "Frywolitki", "Całuski pani Darling". A dla najmłodszych: "Znajomi z zerówki", "Ble- ble", "Bambolandia". Małgorzata Musierowicz nie tylko pisze, ale również sama ilustruje swoje książki, prowadzi spotkania autorskie. W swoim dorobku literackim posiada też utwory o tematyce kulinarnej: "Łasuch literacki" i "Na Gwiazdkę". Można odnaleźć w nich przepisy na różne przysmaki.

Biblioteka dziecięca poprzez cykl przeprowadzonych lekcji bibliotecznych przybliżyła swoim czytelnikom znakomitą autorkę, panią Musierowicz. Można z przyjemnością stwierdzić, że czytały ją nasze babcie, mamy, ciocie, a teraz nasze dzieci. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI i gimnazjaliści z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych. Pani bibliotekarka przeprowadziła następujące lekcje: a) Jeżycjada, czyli książkowa terapia śmiechem, b) Komu klepkę, komu-wokół "Szóstej klepki", c) Detektywi w bibliotece - wokół książki "Małomówny i rodzina". Dzieci brały aktywny udział w zajęciach. Zapoznały się z biografią pisarki i jej twórczością. Poprzez naukę i zabawę zdobyły wiedzę. Były: zagadki literackie, quizy, krzyżówki, burza mózgów kalambury, czytanie fragmentów z książek, układanie tytułów alfabetycznie itp. Uczniowie nauczyli się korzystać z różnych słowników i encyklopedii. Jednym z zadań było odszukanie pojęć: komizm, limeryki w "Słowniku terminów literackich". Kolejnym - wyszukanie związku frazeologicznego "brak piątej klepki", a w "Nowym słowniku literatury polskiej" lub encyklopedii informacje o pisarce. Pani bibliotekarka zwróciła uwagę, że w szukaniu dużą rolę odgrywa znajomość alfabetu. Podczas zajęć wykorzystano dramę i pedagogikę zabawy. Na kolejne spotkania z Jeżycjadą zapraszamy we wrześniu.
Ewa Tadeuszak