"ZAOLZIE-POLACY W CZECHACH" I UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŚWIEBODZICACH?
26.06.2017 r.

Mimo, iż był to ponury deszczowy wieczór 06 czerwca 2017 r., to w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miasta dr Łukasza Kwadransa miało miejsce niezwykle interesujące spotkanie z współtwórcą i prezesem Uniwersytetu III Wieku w Cieszynie dr Tadeuszem Kanią. Tematem wykładu było "Zaolzie- Polacy w Czechach"- historia i współczesność Polaków na Śląsku Cieszyńskim oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świebodzicach?"

W czasie spotkania przybliżone zostały losy Polaków mieszkających na pograniczu Śląska Cieszyńskiego, a także uwarunkowania geograficzno-historyczne w jakich przyszło żyć na przestrzeni wieków naszym rodakom osadzonym w tamtym rejonie.

Ponieważ nasz gość- pasjonat i orędownik aktywizacji kulturalnej i intelektualnej ludzi starszych to poruszył sprawę założenia w Świebodzicach Uniwersytetu III Wieku działającego pod taką nazwą bądź jako stowarzyszenie przy Domu Kultury oraz nakreślił wizję funkcjonowania takiej instytucji w mieście odwołując się do swojego bogatego doświadczenia w tej dziedzinie.

Na zakończenie zarówno dr Łukasz Kwadrans jak i dyrektor biblioteki Małgorzata Grudzińska podziękowali dr Tadeuszowi Kani obdarowując naszego gościa upominkami i gadżetami związanymi tematycznie ze Świebodzicami.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach