A TO HISTORIA !
GRAŻYNA BĄKIEWICZ Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH
XIV DOLNOŚLĄSKIE SPOTKANIA Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI
16.06.2017 r.

Dnia 8 czerwca 2017 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, gościł autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, panią Grażynę Bąkiewicz. Przyjechała ona do nas w ramach akcji "Z książką na walizkach", która w tym roku przebiegała pod hasłem "A to historia!". To już XIV edycja tej wspaniałej, zorganizowanej z wielkim rozmachem imprezy, której celem jest zainteresowanie młodych czytelników polską, współczesną literaturą oraz umożliwienie kontaktu z jej autorami.

Organizatorzy, Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie oraz wydawnictwa Akapit Press i Literatura, zaprosili 13 autorów, którzy w dniach od 7 do 10 czerwca 2017 roku, odwiedzili 70 miejscowości Dolnego Śląska. W tym roku uroczysty finał odbył się w Wołowie. Tam również miało miejsce rozstrzygnięcie Dolnośląskiego Turnieju Recenzentów oraz konkursu plastycznego "A to historia!". Tematem pracy miała być opowieść nawiązująca do historii zdarzeń z dziejów rodziny, miejscowości bądź regionu, przedstawiona w formie komiksu lub historyjki obrazkowej. W konkursie plastycznym wzięły udział dwie nasze czytelniczki - Jagoda Nawrocka z Gimnazjum Nr 2 oraz Julia Niejadlik z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych.

Nasz gość, pani Grażyna Bąkiewicz, urodziła się i mieszka w Łodzi. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Łódzkim. Studiowała również dziennikarstwo. Jako historyk miała zamiar pracować w muzeum, ale tak się złożyło, że zaczęła uczyć historii w szkole. Praca pedagoga bardzo jej się spodobała i w efekcie przepracowała w szkolnictwie 30 lat.

Pani Grażyna, opowiedziała zaproszonej na spotkanie młodzieży zabawną przygodę z okresu swojego dzieciństwa, kiedy była jeszcze uczennicą szkoły podstawowej. Pewnego dnia, nauczycielka języka polskiego zadała im pracę domową. Mieli napisać bajkę. Jako, że pani Grażyna od dziecka miała talent literacki, nie sprawiło to jej kłopotu, czego nie można było powiedzieć o koleżankach i kolegach z klasy autorki. Wszyscy prosili ją, aby oddała im swoją bajkę, bo przecież bez trudu napisze sobie nową. W klasie był też wielki łobuz, który wyrwał pani Grażynie zeszyt od polskiego i oczywiście ukradł jej bajkę, za którą dostał chyba pierwszą w życiu piątkę. Piątki zresztą dostali wszyscy uczniowie, za wyjątkiem rozżalonej Grażynki, dla której zabrakło czasu, bo rozległ się dzwonek na przerwę. Jednak stało się coś co nasza autorka zapamięta do końca życia. Dostała swoje pierwsze a życiu honorarium - dużego, czerwonego lizaka. Od kogo? Od klasowego łobuza. Tylko on jeden jej podziękował.

Jako już dorosła osoba napisała bajkę dla swojej córki, za którą 1983 roku otrzymała pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Bajkę dla Dzieci. Od tego czasu pani Grażyna Bąkiewicz zajęła się pisaniem. Jej debiutancka powieść "O, melba" została Książką Roku 2002. Zachęcona sukcesem napisała kolejne książki "Stan podgorączkowy" i "Będę u Klary" oraz bardzo zabawną powieść dla dzieci "Korniszonek", która została uhonorowana przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich jako Książka Jesieni 2004. Z myślą o dorosłym czytelniku napisała "Opowieści z perłą w tle", "Coś za coś" i "Bajki dla dorosłych".

Pani Grażyna Bąkiewicz jest również autorką książek historycznych dla dzieci i młodzieży "Mówcie mi Bezprym", "Mieszko, ty wikingu !", "Kazimierzu, skąd ta forsa?", "Jadwiga kontra Jagiełło". Ukazują się one w serii "A to historia!". Są to bardzo ciekawe opowieści o czasach i postaciach żyjących w dawnej Polsce, ale opowiedziane językiem współczesnym, bliskim młodemu czytelnikowi. Wszystkie książki autorki są w naszej bibliotece. Zapraszamy do ich przeczytania.

Na zakończenie spotkania autorka rozdawała autografy, podpisywała swoje książki i pozowała do pamiątkowych zdjęć.

Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb