AKTUALNOŚCI

 

ILUSTRACJE DO WIERSZY POLSKICH POETÓW 
23.05.2017 r.  


18 maja 2017 r. w bibliotece dziecięcej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Ilustracje do wierszy polskich poetów".

Dla nagrodzonych w konkursie dzieci przygotowana została miła niespodzianka - teatrzyk pt. "Alladyn", w wykonaniu uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Małych aktorów przygotowała nauczycielka, pani Eulalia Jennings. Zarówno piękne, pomysłowe stroje, jak i talent aktorski dzieci, wzbudziły zachwyt zaproszonych gości.

Czarnoksiężnik bardzo chciał zdobyć niezwykłą lampę, w której mieszkał Duch spełniający życzenia. Nietoperze, znajdujące się w jaskini, zdradziły nam tajemnicę, że lampę może wydobyć tylko chłopiec o imieniu Alladyn. Czarnoksiężnik też doskonale o tym wiedział i podstępnie, kusząc Alladyna bogactwami, które tam znajdzie, skłonił go do zejścia do jaskini. Obłudny Czarnoksiężnik powiedział, że jest stary i nie potrzebuje już skarbów, ale przydałaby mu się lampa, przy której mógłby studiować stare księgi. Gdy Alladyn znalazł obiecane skarby i lampę, prosił Czarnoksiężnika, aby pomógł mu się wydostać na zewnątrz. Ten jednak nie miał zamiaru pomóc chłopcu, zależało mu tylko na lampie.

Alladyn, wbrew panującej opinii, był mądry i nie zamierzał jej oddawać. Czarnoksiężnik zostawił go więc w jaskini i postanowił wrócić tu później. Gdy Alladyn został sam w ciemności pomyślał, że wspaniale by było, gdyby mógł zapalić lampę. Gdy ją potarł z lampy uwolnił Ducha, dzięki, któremu mógł wrócić do domu. Mama bardzo się o niego martwiła, bo od rana nie mogła go nigdzie znaleźć. Zbliżała się pora kolacji, o ona nie miała nic do jedzenia. Gdy udała się więc do sąsiadki, aby od niej coś pożyczyć, Alladyn przypomniał sobie o lampie. Potarł ją i poprosił o kolację. Duch sprawił, że na pięknej srebrnej zastawie pojawiło się mnóstwo pyszności. Wystarczyło dla nich i ubogiej sąsiadki. Tymczasem Czarnoksiężnik, gdy nie znalazł Alladyna w jaskini, udał się do jego domu i koniecznie chciał odzyskać lampę. Nie mógł jej nigdzie znaleźć, bo bardzo sprytnie w swojej budzie ukrył ją przyjaciel Alladyna, piesek Pikuś. Gdy Czarnoksiężnik usłyszał, głosy Alladyna i jego mamy szybko zamienił się w plasterek szynki. Łatwo się domyślić, że ów plasterek szynki zjadł wierny piesek Pikuś. Wszystko, jak to zwykle w bajkach bywa, dobrze się skończyło. Alladyn wyznał wszystkim, że w życiu ważniejsza od wszystkich skarbów jest dobroć i czyste serce.

Na konkurs wpłynęło 90 prac ze świebodzickich przedszkoli i szkół. Dominowały ilustracje do wierszy Jana Brzechwy np. "Na straganie", "Pomidor", "Kaczka Dziwaczka", "Siedmiomilowe buty" i Juliana Tuwima - "Rzepka", "Murzynek Bambo", "Lokomotywa", "Słoń Trąbalski". Jury w składzie: Marzena Ślusarczyk, Iwona Bobowska, Katarzyna Jarosz i Marzena Gościk wyróżniło następujące prace:

Publiczne Przedszkole nr 2 z oddziałami integracyjnymi

1. Weronika Małkowska
2. Aleksandra Kierczyńska
3. Gabriela Sułkowska
4. Zofia Berdzińska
5. Jakub Starak
6. Hanna Tałach

Publiczne Przedszkole nr 3

1. Maja Zaborowska
2. Zilian Ceven
3. Julita Żyźniewska
4. Karolina Tarapata

Niepubliczne Przedszkole Koniczynka 1

1. Amelia Sobecka
2. Jagoda Kalbarczyk
3. Julia Ulman
4. Szymon Konopka

Niepubliczne Przedszkole Językowe Chatka Puchatka

1. Fabian Borkowski
2. Ewa Stawiak
3. Zofia Cieślewicz
4. Michał Bąbka
5. Natan Kumański

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4

1. Sandra Martynów
2. Amelia Pytlak
3. Amelia Dąbkowska
4. Prisila Da Silva Dąbrowiecka

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3

1. Marta Budziak
2. Justyna Wróblewska
3. Alicja Dąbrowska
4. Kira Suproń

Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych

1. Piotr Sałata
2. Nadia Matracka
3. Maksymilian Hołowacz
4. Laura Gębarowska

Publiczny Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi

1. Maria Miśta
2. Amanda Wasung
3. Hanna Wzorek
4. Amelia Piątek
5. Alan Klimczak
6. Konstancja Stoma

Nagrodzone dzieci otrzymały na pamiątkę dyplomy i książeczki. Prace plastyczne można podziwiać na wystawce w bibliotece.

Alicja Głąb
Agnieszka Okarmus
Ewa Tadeuszak

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
    

 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •