ILUSTRACJE DO WIERSZY POLSKICH POETÓW
23.05.2017 r.

18 maja 2017 r. w bibliotece dziecięcej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Ilustracje do wierszy polskich poetów".

Dla nagrodzonych w konkursie dzieci przygotowana została miła niespodzianka - teatrzyk pt. "Alladyn", w wykonaniu uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Małych aktorów przygotowała nauczycielka, pani Eulalia Jennings. Zarówno piękne, pomysłowe stroje, jak i talent aktorski dzieci, wzbudziły zachwyt zaproszonych gości.

Czarnoksiężnik bardzo chciał zdobyć niezwykłą lampę, w której mieszkał Duch spełniający życzenia. Nietoperze, znajdujące się w jaskini, zdradziły nam tajemnicę, że lampę może wydobyć tylko chłopiec o imieniu Alladyn. Czarnoksiężnik też doskonale o tym wiedział i podstępnie, kusząc Alladyna bogactwami, które tam znajdzie, skłonił go do zejścia do jaskini. Obłudny Czarnoksiężnik powiedział, że jest stary i nie potrzebuje już skarbów, ale przydałaby mu się lampa, przy której mógłby studiować stare księgi. Gdy Alladyn znalazł obiecane skarby i lampę, prosił Czarnoksiężnika, aby pomógł mu się wydostać na zewnątrz. Ten jednak nie miał zamiaru pomóc chłopcu, zależało mu tylko na lampie.

Alladyn, wbrew panującej opinii, był mądry i nie zamierzał jej oddawać. Czarnoksiężnik zostawił go więc w jaskini i postanowił wrócić tu później. Gdy Alladyn został sam w ciemności pomyślał, że wspaniale by było, gdyby mógł zapalić lampę. Gdy ją potarł z lampy uwolnił Ducha, dzięki, któremu mógł wrócić do domu. Mama bardzo się o niego martwiła, bo od rana nie mogła go nigdzie znaleźć. Zbliżała się pora kolacji, o ona nie miała nic do jedzenia. Gdy udała się więc do sąsiadki, aby od niej coś pożyczyć, Alladyn przypomniał sobie o lampie. Potarł ją i poprosił o kolację. Duch sprawił, że na pięknej srebrnej zastawie pojawiło się mnóstwo pyszności. Wystarczyło dla nich i ubogiej sąsiadki. Tymczasem Czarnoksiężnik, gdy nie znalazł Alladyna w jaskini, udał się do jego domu i koniecznie chciał odzyskać lampę. Nie mógł jej nigdzie znaleźć, bo bardzo sprytnie w swojej budzie ukrył ją przyjaciel Alladyna, piesek Pikuś. Gdy Czarnoksiężnik usłyszał, głosy Alladyna i jego mamy szybko zamienił się w plasterek szynki. Łatwo się domyślić, że ów plasterek szynki zjadł wierny piesek Pikuś. Wszystko, jak to zwykle w bajkach bywa, dobrze się skończyło. Alladyn wyznał wszystkim, że w życiu ważniejsza od wszystkich skarbów jest dobroć i czyste serce.

Na konkurs wpłynęło 90 prac ze świebodzickich przedszkoli i szkół. Dominowały ilustracje do wierszy Jana Brzechwy np. "Na straganie", "Pomidor", "Kaczka Dziwaczka", "Siedmiomilowe buty" i Juliana Tuwima - "Rzepka", "Murzynek Bambo", "Lokomotywa", "Słoń Trąbalski". Jury w składzie: Marzena Ślusarczyk, Iwona Bobowska, Katarzyna Jarosz i Marzena Gościk wyróżniło następujące prace:

Publiczne Przedszkole nr 2 z oddziałami integracyjnymi

4. Amelia Piątek
5. Alan Klimczak
6. Konstancja Stoma

Nagrodzone dzieci otrzymały na pamiątkę dyplomy i książeczki. Prace plastyczne można podziwiać na wystawce w bibliotece.

Alicja Głąb
Agnieszka Okarmus