"BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!"
16.05.2017 r.

Za nami Tydzień Bibliotek czyli coroczne święto bibliotek i bibliotekarzy, które trwało w dniach 08.05-15.05. 2017 r. Świebodzicka placówka również i tym razem przeżyła je ze swoimi użytkownikami proponując moc atrakcji. Chcąc być postrzeganą jako instytucja wpisująca się w pejzaż kulturowy miasta, naturalnym stało się, że zgodnie z tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek<<BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!>> przygotujemy bogatą i różnorodną ofertę dla zaspokojenia gustów i potrzeb użytkowników. Zaproponowane imprezy oscylowały nie tylko w kręgu książki, bo połączyliśmy je z innymi, atrakcyjnymi formami zajęć, by zbudować pozytywny wizerunek instytucji mającej wiele do zaoferowania czytelnikom w każdym wieku, każdego wyznania czy koloru skóry, a także, gdzie można edukować się w zakresie kultury i w pełni w niej uczestniczyć.

Zaczęliśmy 08 maja w Dyskusyjnym Klubie Książki. Z uwagi na to, że w Polsce do końca 2017 roku obchodzony jest Rok Kultury Węgierskiej, jednym z atrybutów tego przedsięwzięcia stała się KSIĄŻKA, a konkretnie nowa literatura węgierska czyli ci autorzy, których twórczość powstała lub została odkryta na nowo po 1989 r. Zgodnie z hasłem Tygodnia Bibliotek, oczywistym stało się, że Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach jedno z zaplanowanych wydarzeń poświęci literaturze jaka powstała na Węgrzech w ciągu ostatnich 28 lat.

To był bardzo inspirujący wieczór. Przy potrawach charakterystycznych dla kuchni Madziarów (papryka i pasta paprykowa, salami, ser czy ogórki konserwowe oraz ciasto upieczone przez jedną z Klubowiczek w podziękowaniu dla pracy bibliotekarskiej) członkowie DKK w przygotowanej prezentacji zapoznali się z literaturą i nazwiskami tych autorów, którzy cieszą się popularnością nie tylko w swoim kraju, ale i poza granicami. Mowa była o Imre Kerteszu, zdobywcy Literackiej Nagrody Nobla za "Los utracony" w 2002 r., a także m.in. o Sandorze Marai, Gyorgym Spiro, Johannie Bodor i Magdzie Szabo.
Nie zapomniała biblioteka o swoich najmłodszych użytkownikach oraz najbardziej aktywnych czytelnikach wśród dorosłych. W nagrodę za owocną współpracę placówka zorganizowała wyjazd do Muzeum "Pana Tadeusza" Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, działającego od maja 2016 r. w Kamienicy pod Złotym Słońcem w Rynku. Ten edukacyjny projekt to dobry sposób na zachęcenie młodzieży do sięgnięcia po polską epopeję narodową, a także, by starsze pokolenie chciało jeszcze raz wrócić " do tych pagórków leśnych…." W muzeum mogliśmy podziwiać niezwykle atrakcyjna formę zaprezentowania "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza na tle epoki romantyzmu ukazując postaci związane z tym okresem, a także podkreślając wątki obecne i żywe w kulturze polskiej do dziś. Atrakcyjność Muzeum "Pana Tadeusza" to także użycie najnowocześniejszych technologii w przybliżeniu dzieła, którymi jak się okazało bez problemu operują zarówno gimnazjaliści jak i starsi użytkownicy świebodzickiej placówki. Stać się tak mogło m.in. dzięki warsztatom komputerowym dla Seniorów, jakie instytucja prowadzi od 8 lat.

Ostatnim dniem obchodów w formie zorganizowanej w czasie tegorocznego Tygodnia Bibliotek był czwartek 11.05 2017 r., kiedy to od samego rana biblioteka tętniła życiem. Najpierw odbyły się warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży gimnazjalnej i liceum jako wprowadzenie do "Żywej Biblioteki" , która odbędzie się w Świebodzicach w dniu 01 czerwca. Zajęcia przeprowadziła Aleksandra Hołyńska, trenerka, członek Stowarzyszenia Diversja działającego na rzecz edukacji skierowanej do młodzieży i osób dorosłych w duchu takich wartości jak demokracja, różnorodność, wielokulturowość, prawa człowieka i wolności.

Popołudnie zarezerwowaliśmy dla wspomnień o niedawno zmarłym Wojciechu Młynarskim, jednemu z najwybitniejszych w powojennej historii autorowi tekstów literackich. W tym dniu obecna była z nami Radna Świebodzic, pani Teresa Małecka, która obdarowała bibliotekarki różami, dziękując za aktywność zawodową. Podziękowania i życzenia padły także ze strony Czytelników, które w imieniu wszystkich zebranych wygłosiła długoletnia bywalczyni biblioteki pani Anna Ozgowicz.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach działa nieprzerwanie już niemal 70 lat. Przez cały okres stara się wpisać w pejzaż kulturalny miasta. Bogata oferta kulturalna i edukacyjna (dostępna na stronie internetowej biblioteki) oraz spory księgozbiór tradycyjny, uzupełniany systematycznie i poszerzany o nowe formy książki tj. audiobooki, ibuki oraz platformę <<legimi>>może świadczyć o tym, że hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek <<BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!>> niezwykle trafnie dobrane, w naszej placówce realizowane jest nie tylko w czasie tygodnia bibliotek.

Beata Wiciak