Krystyna Czubówna czyta noblistkę
09.05.2017 r.

Krystyna Czubówna, lektorka, prezenterka programów informacyjnych, dziennikarka, była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy w dniu 21.04.2017 roku,gdzie podczas spotkania z publicznością czytała wybrane fragmenty reportaży Swietłany Aleksiejewicz, białoruskiej noblistki z 2015 roku. Publiczność miała okazję wysłuchać fragmentów takich książek jak: " Wojna nie ma sobie nic z kobiety"," Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości", "Ostatni świadkowie." Utwory solowe na głos dziecięcy"," Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".

Noblistka w swoich książkach ukazuje okrucieństwo wojny, strach ,głód, tęsknotę za normalnością bezlitosną prawdę o ludziach uczestniczących w katastrofie czarnobylskiej, wstrząsające wspomnienia dzieci, które przeżyły grozę wojny, oraz punkt widzenia ludzi tęskniących za "dobrymi" w ich odczuciu czasami imperium Związku Radzieckiego.

Każdemu z czytanych fragmentów towarzyszyła dobrana oprawa muzyczna, która doskonale wpisała się w multimedialną prezentację i bezbłędnie współgrała z czytanymi fragmentami tekstów.

Ciepła, przejmująca barwa głosu pani Krystyny wywarła na uczestnikach ogromne wrażenie, a wpis do kroniki udowodnił, że nie tylko my słuchaliśmy ,ale i ona zainteresowała się naszym życiem kulturalnym: " Drodzy Seniorzy z biblioteki w Świebodzicach, życzę Państwu wiele sił do odbywania tych niezwykłych podróży i spotkań. Wszystkiego dobrego."

To spotkanie z poruszającymi tekstami, doskonale interpretowanymi ujęło nas również doświadczeniem bezpośredniego kontaktu z panią Krystyną, która chętnie i z uwagą rozmawiała z każdym, kto podszedł po autograf, czy chciał podzielić się wrażeniami.

tekst Janina Dubrownik
zdjęcia Beata Wiciak