URODZINY ULUBIONYCH BOHATERÓW LITERACKICH
25.04.2017 r.

Dnia 22 kwietnia 2017 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odbyła się impreza czytelnicza Urodziny Ulubionych Bohaterów Literackich. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w ubiegłym roku biblioteka dziecięca zorganizowała " Przyjęcie dla Królowej Książki". Obie imprezy były inicjatywą Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Tym wydarzeniem wspólnie i hucznie pożegnaliśmy Światową Stolicę Książki UNESCO.

Tegoroczne spotkanie miało zaakcentować urodziny klasycznych bohaterów literackich, którzy są wiernymi towarzyszami naszego dzieciństwa. Ulubieńcy całych rodzin od wielu lat goszczą w naszych domach i bibliotekach, rozbudzają wyobraźnię, sprawiają, że lubimy czytać, a czytając uśmiechamy się.

Nasi książkowi ulubieńcy są już wiekowi. 70. Urodziny obchodzą Dzieci z Bullerbyn, 60 lat ma nasz Miś Uszatek. W ubiegłym roku 90. urodziny świętował Kubuś Puchatek, a 2015 już 70 lat ukończyła Pippi Pończoszanka. Aby uczcić to wesołe święto Panie bibliotekarki przygotowały dla dzieci wspaniałą imprezę, która trwała dwie godziny. Brały w niej udział dzieci w wieku od 5 do 10 lat, które były przebrane za różne postacie z bajek. Maluchom towarzyszyli rodzice, babcie i dziadkowie. Naszymi solenizantami byli: Krecik, Kubuś Puchatek, Muminki, Koziołek Matołek, Bolek i Lolek, Miś Uszatek, Pinokio, Wilk i Zając, Pszczółka Maja, Reksio, Fizia Pończoszanka i Smerfy. Są to bohaterowie bajek polskich, czeskich, rosyjskich, angielskich, włoskich, belgijskich, szwedzkich oraz fińskich.

Pani bibliotekarka powitała dzieci słowami "Witam was, witam was, zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś ty! Raz, dwa, trzy". A potem zapytała dzieci, kto w jakim miesiącu obchodzi urodziny. Następnie była burza mózgów, maluchy podawały wszystko co kojarzy się z urodzinami, a więc tort, prezenty, goście, zabawa, kwiaty itp. Potem były zagadki, każdy odpowiadał na pytanie, a odgadywaniu towarzyszyło podawanie prezentu. Pierwszym solenizantem był Pinokio. Pani bibliotekarka przeczytała bajkę o przygodach znanego wszystkim drewnianego pajaca. Dzieci po kolei poznawały kolejnych bohaterów literackich i dowiedziały się z jakiego kraju pochodzą. Wszystkie książki, znajdują się w oczywiście w naszej bibliotece.

Były również zajęcia literackie, plastyczne, czytanie bajek, gry i zabawy ruchowe, a także tańce integracyjne. Dużą radość sprawiły dzieciom zabawy przy muzyce: Rolnik sam w dolinie, Krasnoludki, Tańczymy labada i Ja jestem muzykantem, konszabelantem.

Dla naszych milusińskich przygotowana została niespodzianka - japoński teatrzyk kamishibai. Dzieci ilustrowały tablice do teatrzyku, przedstawiając obchodzone przez postacie bajkowe urodziny. Następnie razem z panią bibliotekarką przeniosły się w świat bajek i wspólnie opowiadały historie urodzinowe na podstawie przygotowanych prac. Odwiedziliśmy m.in.: bohaterów z Krainy lodu, Pikachu, Garfilda, Króla lwa i Simbę, Asterixa, Sami (Gumisie), Nemo. Dzieci z zapartym tchem słuchały wspólnej opowieści.

Na koniec tego obfitującego w wiele atrakcji urodzinowego przyjęcia był słodki poczęstunek. W zajęciach pomagały zaprzyjaźnione z biblioteką czytelniczki Emilia Wzgarda i Patrycja Cieloszyk, którym serdecznie dziękujemy. Na pożegnanie, zadowolone z wesołej zabawy w bibliotece dzieci otrzymały zakładki i kolorowe balony z logiem biblioteki.

Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus, Alicja Głąb