AKTUALNOŚCI

 

WARTO MARZYĆ ! 
– SPOTKANIE Z ARKADIUSZEM NIEMIRSKIM 
03.10.2016 r.  


26 września 2016 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odwiedził Arkadiusz Niemirski – pisarz, dziennikarz, satyryk. Na spotkanie zaproszona została młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Autor przygotował dla nich prezentację multimedialną przedstawiającą jego życie i twórczość.

Pan Arkadiusz na wstępie obwieścił smutną prawdę, że Polacy, jak mówią statystyki czytają coraz mniej. Średnio pół książki na rok. Na szczęście to nie dotyczy naszych młodych gości, którzy czytają dużo, a niektórzy nawet bardzo dużo. Co nas bardzo cieszy.

Pisarz wspominał, że już od dziecka lubił estradę, grał na gitarze, organkach, śpiewał, a nawet stepował. W liceum wraz z kolegą Darkiem Olakiem założyli „kabaret i..” Nawet nie przypuszczali, że stanie się on kabaretem zawodowym i będzie emitowany w radiowej „Trójce”. Warto marzyć!. Po liceum studiował i uzyskał tytuł mgr inż. zootechniki. Miłość do przyrody zaowocowała pracą w instytucie naukowym, którą ostatecznie porzucił, aby zająć się pisarstwem i ...udało się. Warto marzyć! Od dziecka zafascynowany był kultową serią przygód Pana Samochodzika autorstwa Zbigniewa Nienackiego. Te wspaniałe książki, które kiedyś znali wszyscy, przetłumaczone zostały na wiele języków, między innymi na mongolski. Po śmierci Zbigniewa Nienackiego jego żona i wydawnictwo Warmia postanowiło kontynuować serię. I tak nowe przygody Pana Samochodzika napisał Jerzy Szumski, Tomasz Olszakowski, Sebastian Miernicki i oczywiście nasz gość Arkadiusz Niemirski. Tak oto powstała pierwsza jego książka „ Pan Samochodzik i skarby Wikingów”. W sumie do 2006 roku udało się mu stworzyć aż 16 tomów kontynuacji tej wspaniałej serii. Dla pana Arkadiusza stała się ona inspiracją i pomysłem na dalsze życie. Dzięki tej serii wszystko się zaczęło i zafascynowanie historią i zamiłowanie do pisania. Od 10 lat zajmuje się, jak to mówi, oryginalną twórczością. I tak, w ostatnich latach ukazały się detektywistyczne książki dla młodzieży „Pojedynek detektywów”, „Testament bibliofila”, „Tajemnica Farbitiusa”, „Klątwa Nipkowa”, „Bożek Templariuszy”. Dla dorosłych napisał zbiór opowiadań kryminalnych „Zbrodnia prawie doskonała” oraz powieści „Wyspa Róż” , „Dziennik grzesznika”. Ostatnio ukazała się jego najnowsza powieść z dreszczykiem „Prowokator”.

Wracając do spełnionych marzeń pan Arkadiusz podzielił się z młodzieżą wspomnieniem swoich muzycznych fascynacji. Jako młody chłopak wysłuchał pożyczonej od kolegi płyty znanego zespołu Procol Harum i zakochał się w ich muzyce. Wtedy zdobycie biletów na koncert zespołu graniczyło z cudem. Ale minęło parę lat i pan Arkadiusz poznał osobiście swoich idoli. Był na 30 ich koncertach, jeździł z nimi po Europie i Stanach Zjednoczonych oraz pisał artykuły o ich występach. Od nazwy zespołu imię dostała jego ulubiona kotka – Harumka, która żyła 21 lat. Piękna kotka, widzieliśmy ją na zdjęciu.

Na zakończenie spotkania, które przebiegło w wesołej atmosferze ( nic dziwnego, przecież prowadził je nie tylko pisarz, ale i satyryk) młodzież zadawała panu Niemirskiemu pytania. Można było również kupić jego książkę, otrzymać autograf i pozować do pamiątkowych zdjęć.

Alicja Głąb
Agnieszka Okarmus
Ewa Tadeuszak

 

   

   

   

   

   

   
 
 

 

  •   strona główna  •  do góry  •