AKTUALNOŚCI

 

Spotkanie Autorskie w MBP w Świebodzicach z Agnieszką Lingas-Łoniewską 
22.09.2016 r.  


Interesują mnie bohaterowie niejednoznaczni, skłóceni z życiem i rzeczywistością mówiła na spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach Agnieszka Lingas - Łoniewska, w dniu 15 września 2016 roku.

Wśród licznie przybyłych gości byli m in uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach z polonistką Ireną Horbaczewską, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Klepiec, mieszkańcy naszego miasta oraz wielbiciele pisarki, w tym fanklubowicze z pobliskich miejscowości. Rozmowę z pisarką prowadziła Dyrektor Biblioteki Małgorzata Grudzińska. Autorka w swoim dorobku ma wiele książek sensacyjno- kryminalnych oraz" new adult". Warto wspomnieć w szczególności o tych, które na pewno pozostawią ślad w pamięci każdego czytelnika. Umieścić w nich można z pewnością: Zakręty Losu", "Piętno Midasa", " "Szósty", "Zakład o Miłość" "Jesteś Moja Dzikusko", " Szukaj Mnie Wśród Lawendy" czy "Łatwopalni". To książki, których czytelniczkami są zazwyczaj kobiety w różnym wieku, pragnące poznać tajemnicze historie występujących w nich bohaterów i fatum kierujące ludzkim losem.

W trakcie rozmowy Agnieszka Lingas -Łoniewska opowiedziała o początkach swojej drogi pisarskiej. Jak sama twierdzi, jako dziecko posiadała bujną wyobraźnię i niezwykłe zdolności do konfabulacji, które bardzo często spotykały się ze zdziwieniem i dezaprobatą ze strony nauczycieli i najbliższych. W końcu za namową mamy zaczęła zapisywać swoje opowieści do zeszytu, stając tym samym u progu zawodowej kariery. Oficjalną przygodę ze słowem pisanym powieściopisarka rozpoczęła w 2009 roku podpisaniem pierwszej umowy wydawniczej na książkę" Bez przebaczenia". Mówiąc o warsztacie pisarskim Autorka zdradziła, że do każdej historii przygotowuje się inaczej, receptą na powstanie ciekawej, wciągającej powieści jest przede wszystkim pomysł na stworzenie intrygującego bohatera oraz zebranie potrzebnych materiałów dzięki, którym można stworzyć fabułę i problematykę inspirującej opowieści. Pisarka nawiązała również do swojej opowieści " Piętno Midasa", która powstawała najdłużej, ponieważ wymagała gruntownych przygotowań i konsultacji z prawnikami i psychologami policyjnymi. Chcąc uwiarygodnić historię opisaną we wspomnianej książce, udawała się na strzelnicę, gdzie godzinami ćwiczyła obsługę broni. Piętno Midasa to historia chłopca, który urodził się w niewłaściwej rodzinie, we wrocławskiej dzielnicy Trójkąta Bermudzkiego, co odcisnęło tragiczne piętno na jego dalszym życiu i wyborze drogi życiowej. Przez moment na sali zapanowała groza, kiedy - niczym zły duch - pojawił się tytułowy bohater powieści "Piętno Midasa", jakby żywcem wyjęty z książki o płatnym zabójcy. W jego rolę wcielił się zaprzyjaźniony czytelnik biblioteki Dariusz Kubiszewski, któremu nieobce są - z racji zawodu - historie opowiadane w książkach przez Agnieszkę Lingas - Łoniewską. Po spotkaniu uczestnicy wydarzenia mieli okazję wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie i zakupić wybraną publikację z autografem pisarki. Warto wspomnieć, że również wszystkie książki Agnieszki Lingas - Łoniewskiej, zakupione przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach otrzymały dedykację autorki.

Tekst Ewa Kowalik, stażystka

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
  

 
 
 
 

 

  •   strona główna  •  do góry  •