AKTUALNOŚCI

 

Narodowe Czytanie „Quo vadis „ Henryka Sienkiewicza 
07.09.2016 r.  


„Quo vadis” - najsławniejsza powieść polska, która po raz pierwszy ukazała się w roku 1896. Jej wydanie okazało się wielkim wydarzeniem nie tylko w literaturze polskiej, ale i światowej To niezwykłe dzieło nigdy nie utraciło swej wymowy artystycznej, aż po dzień dzisiejszy.

3 września 2016 roku już po raz piąty Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach przyłączyła się do ogólnokrajowej edycji Narodowego Czytania, która ma na celu popularyzację i zachęcenie do poznania klasyki literatury polskiej odbiorców w każdym wieku, a w szczególności czytelników młodego pokolenia.

Wyjątkowym w tym roku gościem Narodowego Czytania była Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która witając się, powiedziała że odczuwa ogromne wzruszenie mogąc uczestniczyć w tym właśnie wydarzeniu, w swoim rodzinnym mieście. Spotkanie rozpoczęło się od odczytania listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w którym zachęcał Polaków, aby ciągle aktualne treści wiekopomnego dzieła Sienkiewicza, towarzyszyły im przez cały dzień 3 września 2016 roku. A potem nastąpiło czytanie rozpoczęte przez Minister Annę Zalewską. Kolejne części tej wspaniałej powieści o miłości i sile wiary zgłębiali także Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ireneusz Zyska, Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Małgorzata Grudzińska dyrektor MBP, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Pantal, i Jan Klepiec, Magdalena Stąpor, dyrektor Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych, nauczyciele i czytelnicy biblioteki: Jolanta Bieniasz, Małgorzata Chojda-Ozga, Justyna Gąsior, Anna Ozgowicz, Róża Stolarczyk, Lilla Zabłocka-Pentok. Antyczna scenografia przygotowana przez bibliotekarki: Agnieszkę Konieczną, Janinę Dubrownik, Annę Sędziak oraz Beatę Wiciak znakomicie komponowała się z czytanymi tekstami .i dzięki temu uczestnicy mogli się poczuć jak we wnętrzu pałacu cesarza rzymskiego Nerona i przeżyć – jak powiedziała Pani Minister Anna Zalewska - prawdziwą ucztę – duchową i klasyczną. Klamrą spinającą całość wydarzenia były fragmenty pieśni „Quo vadis domine”, którą na wstępie wykonała niżej podpisana Ewa Kowalik, a na zakończenie chór „Echo” z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych pod kierownictwem Alicji Banaszak. Fragmenty powieści zostały dobrane w taki sposób, aby układały się w logiczną i zamkniętą historię opowiedzianą od początku do końca, co z uznaniem podkreśliła Pani Minister mówiąc: ktoś, kto nigdy nie czytał Quo vadis, właśnie dzisiaj przeczytał. 

Dodatkową atrakcją była inscenizacja oparta na tekstach powieści, przedstawiona przez uczniów wspomnianej szkoły: Aleksandrę Kołakowską, Łukasza Wacławka, Kalinę Bartosiewicz i Martynę Oleksyn przygotowana pod okiem szkolnych polonistek: Agnieszki Różyckiej, Violetty Siwiak, Jolanty Bieniasz i Justyny Gąsior. 

Burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz podkreślił w swoim przemówieniu, iż cieszy się, że coraz więcej ludzi uczestniczy w Narodowym Czytaniu. Nie da się ukryć, że w tym roku progi biblioteki odwiedziło bardzo wielu znakomitych gości, w towarzystwie których, już zawsze chciałoby się przeżywać to doniosłe literackie wydarzenie.

Tekst stażystka Ewa Kowalik

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •