WAKACYJNE SPOTKANIE Z KRASNOLUDKAMI
11.08.2016 r.

"Czy to bajka, czy nie bajki,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie" .
(M. Konopnicka)

9 sierpnia bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego Chatka Puchatka. Panie bibliotekarki postanowiły zabrać przedszkolaki do Krainy Krasnoludków. Ze stacyjki siedmiu smutków wyruszył pociąg krasnoludków. Na początku zajęć bawiliśmy się w Zgaduj-zgadula.

Dzieci odgadywały zagadki, odpowiadały na pytania np.: Czy krasnale mają brodę?, Czy krasnale są duże? itp. Następnie wysłuchały fragmenty książek : "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" oraz M. Konopnickiej "O krasnoludkach i Sierotce Marysi". Po wysłuchaniu i omówieniu bajek dzieci liczyły krasnoludki, wymieniały ich imiona (dzieliły je na sylaby z wyklaskiwaniem), wyszukiwały inne nazwy określające krasnoludki (skrzaty, duszki, elfy, karzełki), opisywały ich wygląd, wymieniały znane krasnale (Koszałek Opałek, Smerfy, Hałabała), określały ich cechy charakterystyczne, np. Wesołek - jest wesoły. Po rozrywkach umysłowych nadszedł czas na pląs do piosenki "My jesteśmy krasnoludki".

Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa ze śpiewem "Wąską ścieżką przez ogródek". Jej teść opowiada o krasnoludku, podczas zabawy trzeba naśladować różne ruchy, które czasami są zabawne.

Bibliotekarka opowiedziała również maluchom o wrocławskich krasnalach, które mogą spotkać wybierając się na wycieczkę do Wrocławia. W zajęciach wykorzystano fragmenty książki Mariusza Urbanka pt. "Wrocławskich krasnali historie prawdziwe". Warto wspomnieć, że pisarz gościł w naszej bibliotece , a było to w roku 2009. Podsumowując nasze rozważania na temat istnienia krasnoludków dzieci stwierdziły zgodnie, że można je znaleźć tylko w bajkach. Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały obrazki przedstawiające krasnoludki.

Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus