AKTUALNOŚCI

 

CZYTAJ I DYSKUTUJ
CZYLI LETNIE SPOTKANIE W DKK 
02.08.2016 r.  


Już po raz kolejny 28 lipca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach odbyła się kolejna edycja Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym brali udział stali klubowicze. Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie, które poprowadziła Beata Wiciak, moderatorka DKK przy współudziale stażystki Ewy Kowalik. Przybyli goście rozmawiali o książce zaproponowanej na poprzednim DKK. Była to króciutka powieść pt. „Joseph” autorstwa Marie- Helene Lafon, wzbudzając interesującą dyskusję o zawartym w niej przesłaniu. 

Ten niezwykle cieniutki tomik zaliczający się do Arcydzieł Literatury Światowej wzbudził wiele ciekawych refleksji pasjonatów słowa pisanego. Do najbardziej zaangażowanych uczestniczek należały: Róża Stolarczyk oraz Barbara Bednarek. Obie panie miały bardzo ciekawe przemyślenia na temat życia czołowej postaci –Josepa. Zauważono, że ta historia mogłaby się przydarzyć każdemu z nas. Stwierdzono, że główny bohater to człowiek, który z własnego wyboru nie potrafił wieść szczęśliwego życia, bowiem trudna sytuacja egzystencjalna i problemy z przeszłości ciągnące się za nim jak cień sprawiły, że nie mógł ich pozostawić daleko za sobą. W czasie trwania spotkania czytelnicy również polecali książki, które zostawiły ślad w ich w pamięci, do których warto sięgnąć: Suzanny Eibuszy: „Pamięć jest naszym domem”, Artura Allena: „Laboratorium Doktora Weigla” oraz Paula Hawkinsa: „Dziewczynę z pociągu”.

Po raz kolejny klubowicze podzielili się refleksjami na temat spotkań w DKK, o tym, że tego typu spotkani są potrzebne, zwłaszcza w erze wirtualnej rzeczywistości, która pochłania współczesnego człowieka. Stajemy się coraz bardziej od niej zależni i w niej uwięzieni, a czasem nawet przykuci do domowego fotela. Coraz rzadziej odczuwamy potrzebę spotkania i rozmowy z drugim człowiekiem. Często zakładamy, że Internet i zamieszczone w elektronicznych bibliotekach e-buki zastąpią nam wiedzę, którą możemy podzielić się z innymi. Jednak nic nie zastąpi przytulnych spotkań miłośników literatury przy filiżance herbaty, szeleszczących kartek papieru i zapachu druku, który pozwala poczuć atmosferę twórczych myśli i opinii.

Więcej o książce http://www.biblioteka.swiebodzice.pl/strony/recenzje_czytelnikow.htm 

Stażystka
Ewa Kowalik.
Moderator DKK
w Świebodzicach
Beata Wiciak.

 

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 

 
 

 

  •   strona główna  •  do góry  •