WAKACJE W BIBLIOTECE - PÓŁKOLONIA Z MIEJSKIEGO DOMU KULTURY
22.07.2016 r.

7 lipca 2016 roku bibliotekę odwiedziły dzieci z półkolonii zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury. W spotkaniu uczestniczyło 36 osób wraz z opiekunami. Ze względu na dużą ilość dzieci grupa została podzielona na dwa mniejsze zespoły. Panie bibliotekarki przygotowały dla nich mnóstwo atrakcji. W bibliotece odbywały się zajęcia z przysposobienia bibliotecznego, a w auli gry, tańce i zabawy ruchowe. Po godzinie nastąpiła zamiana grup.

Zabawę rozpoczął taniec integracyjny "Taniec Eleny". Następnie pani bibliotekarka przygotowała kilka zabaw, które umożliwiły jej lepsze poznanie dzieci: "Sałatka owocowa", "Wężyk", "Niedokończone zdania", "Wizytówka", "Paszport" itp. Były też zagadki, kalambury oraz gry planszowe. Wszyscy lubią zabawy z chustą klanzową, dlatego nie zabrakło ich podczas zajęć. Są to zabawy ułatwiające wzajemne poznanie się oraz integrujące grupę: "Kogo brakuje?", "Przebieganie pod chustą", "Kolory", "Imiona", zabawy uczące współdziałania: "Bilard", "Sztorm" oraz zabawy ćwiczące refleks i spostrzegawczość: "Pająk", "Rybak i rybka", "Naleśnik". Na zajęciach dzieci nauczyły się także kilku tańców między innymi "Pinque dance" i "Taniec połamaniec". Na zakończenie spotkania uczestnicy w grupach tworzyli plakat zachęcający do czytania, promujący bibliotekę i czytelnictwo.

Po zajęciach ruchowych, tańcach i grach, dla dzieci przygotowane zostały zabawy związane z książką bo:

"Książka nas nauczy, książka ucieszy,
Czasem zadziwi nas niemało
Albo po prostu tak rozśmieszy,
Jakby się dobry żart słyszało.
Książka tak mądrze nam doradza
Różne wskazówki
Wzory daje
Książka w szeroki świat wprowadza
Dalekie z nami zwiedza kraje."

(Hanna Łochocka, Książka czeka)

Nasi mali goście dowiedzieli się jak zbudowana jest książka, czemu służą jej poszczególne elementy i jak się ją tworzy. Jest to długi proces, w którym bierze udział sztab ludzi: autor, tłumacz, ilustrator, korektor, wydawca, drukarz. Dzieci miały za zadanie stworzyć własną książkę. Mali pisarze i ilustratorzy ochoczo zabrali się do dzieła. Praca zespołowa przyniosła wspaniałe efekty, powstały karty, które następnie połączone zastały w całość. Na okładce, która zwieńczyła dzieło znalazły się następujące elementy: autorzy, ilustratorzy, tytuł, wydawnictwo, miejsce wydania, rok wydania, cena, oczywiście niezbyt wygórowana i książka gotowa. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, zwłaszcza, że oprócz twórczości artystycznej mogły się wykazać doskonałą znajomością literatury dziecięcej, odpowiadając na zagadki.

"Lubimy książkę przyjaciółkę,
Wiesz, co ci powiem?
Nie odwlekaj!
Masz trochę czasu? Spójrz na półkę,
Sięgnij po książkę!
KSIĄŻKA CZEKA."

(Hanna Łochocka, Książka czeka)

My również czekamy. Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci do biblioteki.

Tekst: Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: wolontariuszka Sandra Wiktorek