WAKACJE W BIBLIOTECE - PÓŁKOLONIA Z PUBLICZNEGO ZESPOŁU SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH
22.07.2016 r.

8 lipca bibliotekę odwiedziły dzieci z półkolonii zorganizowanej przy Publicznym Zespole Szkół Integracyjnych. W spotkaniu uczestniczyło 26 osób wraz ze swoimi paniami: A. Imiołek i V. Siwiak. Dzieci spędziły u nas 3 godziny na świetnej zabawie. Na zajęciach pojawiły się tańce, gry i zabawy ruchowe, rozrywki umysłowe, zabawy literackie, muzyczne i plastyczne. Na początku pani bibliotekarka zawarła z uczestnikami tzw. kontrakt, który zawierał reguły obowiązujące podczas zajęć.

Następnie każde dziecko odrysowało na arkuszu szarego papieru swoją dłoń, a w środku wpisało swoje imię jako akceptację zawartej umowy. Aby lepiej poznać grupę stosuje się zabawy integrujące takie jak: Poznajmy się, Wężyk, Niedokończone zdania, "Sałatka owocowa". Dużą radość sprawiły zabawy rytmiczne "Orzeszek" , "Litery" oraz "Onse Madonse". Następnie przeszliśmy do zabaw literackich. Dzieci odgadywały rozmaite zagadki, bawiły się w kalambury oraz odczytywały na różne sposoby wiersz J. Brzechwy pt. "Dzik" np.: szybko, wolno, cicho, głośno itp. W drugiej części zajęć były tańce integracyjne: "Pinquine dance", "Chocolate", "Belgijka" i zabawy ze śpiewem: "Woogie Boogie", "Mucha w mucholocie", "Krasnoludek". Uczestnicy poznali dwie nowe zabawy "Paszport" i "Znajdź kogoś kto", ułatwiają nam one poznanie grupy. Następnie odbyły się zajęcia plastyczne. Dzieci zostały podzielone na grupy. Każda z nich otrzymała na kartce część wiersza J. Brzechwy pt. "Tom", jej zadaniem było zilustrowanie danego fragmentu. Potem pani bibliotekarka odczytała wiersz, a dzieci układały swoje ilustracje według kolejności. Tak oto powstała całość utworu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zatańczyli taniec Eleny.

Tekst : Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: wolontariuszka Sandra Wiktorek