AKTUALNOŚCI

 

PAWEŁ BERĘSEWICZ CZYLI Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH 
14.06.2016 r.  


Dnia 10 czerwca 2016 roku w auli Szkoły Podstawowej Nr 3 odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem, które zorganizował Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. W imprezie uczestniczyło 120 osób, byli to uczniowie klas IV-VI ze wszystkich świebodzickich szkół podstawowych oraz z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej z Mokrzeszowa. Było to już trzynaste spotkanie pisarzy z młodymi czytelnikami, które odbywało się w ramach akcji „Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH.” W tym roku przebiegła ona pod hasłem „BILET DO EUROPY”.

Paweł Beręsewicz jest anglistą, tłumaczem, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Jego najbardziej znane książki to seria o rodzinie Ciumków, powieści „Tajemnica człowieka z blizną”,
„A niech to czykolada!”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”.
Za swoją twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, z których najważniejsze to : Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego, Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy oraz nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Rozpoczynając spotkanie pan Paweł Beręsewicz zapytał dzieci czy domyślają się jaką pracę wykonywał zanim został pisarzem. Policjantem! Ochroniarzem! Informatykiem! - zgadywały dzieci. Otóż- brzmiała odpowiedź –byłem nauczycielem języka angielskiego w liceum. Jestem także autorem słownika polsko -angielskiego, oraz tłumaczem. Przetłumaczyłem na język polski między innymi „Anię z Zielonego Wzgórza”i „Tajemniczy ogród”. Teraz jednak jestem przede wszystkim pisarzem.

Następnie pan Paweł zaprosił do swojego stolika odważne dzieci, które nie tylko lubią czytać, ale i rozmawiać o książkach. Jako że dyskusja na temat książek jest bardzo poważna- powiedział autor- trzeba przyjąć odpowiednią pozę, czyli założyć nogę na nogę, mieć skupioną minę i powoli pić kawę, albo herbatę z miniaturowych filiżanek. Należy podziwiać młodych ludzi za swobodę, z którą odpowiadali na pytania i dzielili się własnymi przemyśleniami na temat książek. Wielka w tym zasługa pana Pawła Beręsewicza, bowiem stworzył on tak miłą atmosferę, pełną serdeczności i aprobaty, że młodzi dyskutanci zapominali o tremie. Można było wybrać tematykę książki o której chciało się rozmawiać, a zatem mogły to być kryminały, książki o miłości, pieniądzach , albo o piłce nożnej.

Magdę pan Paweł Beręsewicz zapytał o dzisiejszy stan czytelnictwa. Wszędzie biją na alarm, że ludzie nie czytają książek. Czy należy się tym martwić? Jak uratować książkę przed wyginięciem? Co zrobić, aby książki były częściej czytane? Magda zgodziła się z tą opinią i dodała, że to zasługa, a raczej wina komputerów, do których dostęp należałoby dzieciom ograniczyć. Sama bardzo lubi czytać książki, bo „ Kto czyta -ten żyje wielokrotnie”( zacytowała myśl Józefa Czechowicza). Magda wybrała kryminał, więc rozmowa potoczyła się na temat książki „Tajemnica człowieka z blizną”. Kacper interesuje się piłką nożną i dla niego pan Paweł miał ciekawą książkę „Więcej niż klub”. Marcel chciałby poczytać
o pieniądzach więc autor zaproponował mu książkę „Pieniądze albo kasa”.

Pan Paweł Beręsewicz chętnie odpowiadał na pytania, które zadawali mu uczniowie. Oto odpowiedzi na niektóre z nich. Pisać zaczął mając 34 lata. Pierwszą jego książką była pozycja
„Co tam u Ciumków”, inspiracją do jej napisania była jego własna rodzina. Obecnie pracuje nad książką, która zawierać będzie wiersze o różnych dyscyplinach sportowych.

Na zakończenie spotkania, które na długo pozostanie wszystkim w pamięci, autor rozdawał autografy, podpisywał swoje książki i pozował do pamiątkowych zdjęć.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak

 

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •