WOLNO CZYTAĆ CZYLI NOC BIBLIOTEK W ŚWIEBODZICACH
08.06.2016 r.

NOC BIBLIOTEK to impreza, która w tym roku po raz drugi miała w Polsce swoją odsłonę. I edycja pod hasłem: „GROZA NIE CZYTAĆ” odbyła się 30 maja 2015 r., a Nocy towarzyszyła akcja: „Przynieś książkę do biblioteki”. Do akcji włączyły się znane osobistości świata książki i kultury- Mariusz Szczygieł, Joanna Bator oraz prof. Jerzy Bralczyk.

NOC BIBLIOTEK spotkała się z ogromnym odzewem wszystkich instytucji kultury, dlatego też i w tym roku postanowiono o kontynuacji i II edycji pod hasłem: „WOLNO CZYTAĆ”. Data tegorocznej Nocy przypadającej na dzień 04 czerwca, ściśle związana była z pierwszymi wolnymi wyborami do Sejmu i Senatu, który miały miejsce 27 lat temu. W sposób szczególny podkreślono rolę wolności oraz tego, że czytanie i korzystanie z książek i dorobku dziedzictwa narodowego jest naszym niezbywalnym prawem.
Pomysł zorganizowania NOCY BIBLIOTEK miał na celu nie tylko popularyzację czytelnictwa czy instytucji kultury, ale także ta wieczorno-nocna akcja służyła niekonwencjonalnemu sposobowi ukazania zbiorów, działalności i bogatej oferty kulturalnej wielu bibliotek, gdzie tworzywem i punktem wyjścia do poszukiwań i rozwijania zainteresowań staję się książka.

W I edycji Nocy Bibliotek udział wzięło ok. 600 instytucji, natomiast II edycja przyciągnęła ich niemal 1000!

Organizatorzy, współorganizatorzy i partnerzy akcji to. m.in.: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Książki, Fundacja ABCXXI- „Cała Polska Czyta Dzieciom”, Biblioteka Narodowa, a także Polskie Radio- Jedynka, TVP Kultura i Lustro Biblioteki.

Noc Bibliotek ma przede wszystkim na celu promocję placówek, jako najbardziej dostępnych instytucji, nawet wieczorno-nocną porą.

W tym roku po raz pierwszy oficjalnie Miejska Biblioteka Publiczna przyłączyła się do II edycji i zagościła na mapie Polski biorącej udział w akcji. Sugerując się wolnością wyboru nasz placówka 04 czerwca przeniosła swoich użytkowników w wirtualny wymiar rzeczywistości, proponując warsztaty zatytułowane „DROGA DO BLOGA”. Promocją i wyróżnieniem dla świebodzickiej biblioteki było to, iż prowadzącą te zajęcia trener pani Barbara Maria Morawiec to uosobienie nowoczesnej bibliotekarki, orędowniczka bibliotek cyfrowych i zastosowania nowoczesnych technologii w instytucjach kultury, redaktor naczelna Lustra Biblioteki i jednocześnie członkini i koordynatorka Komitetu Organizacyjnego Nocy Bibliotek 2016.

Tego wieczoru 04 czerwca dowiedzieliśmy się nie tylko o tym, czym jest BLOG, ale także do czego służy, jakie ciążą na nim cele i zadania, ale także na przykładzie Lustra Biblioteki mogliśmy zobaczyć jak zwykły bibliotekarski dziennik internetowy przerodził się w fachowe czasopismo wirtualne będące źródłem wiedzy i inspiracji dla bibliotekarzy.

Nasza akcja „BLOGOWANIE NOCĄ” uświadomiła w jaki sposób można rozwijać i pogłębiać swoje zainteresowania, jak dzielić się wiedzą, jak współpracować z innymi blogerami, a nawet, jakie korzyści finansowe można czerpać z posiadania własnej strony internetowej. Dowiedzieliśmy się, że prowadzenie dziennika w sieci, to także droga do podniesienia poczucia własnej wartości, kiedy to stajemy się ekspertami z interesujących nas dziedzin, a tym samym autorytetami. Warsztaty służyły także zapoznaniu się z tym, jak wygląda założenie dziennika internetowego od strony technicznej: wyboru portalu, szablonu, określenia preferencji oraz tematyki.

Kilka godzin spędzonych w bibliotece minęło bardzo szybko. Była to okazja do wręczenia dyplomów ukończenia kursu dla Seniorów Paniom korzystającym z tego rodzaju usług jakie świadczy Miejska Biblioteka Publiczna. Barbara Maria Morawiec pogratulowała Seniorkom i podkreśliła jak ważna sztuką we współczesnym świecie jest umiejętność obsługi komputera i poruszania się w wirtualnej rzeczywistości.

Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania zostali obdarowani przez naszego gościa gadżetami promującymi NOC BIBLIOTEK 2016.