Tuż, obok nas …
23.05.2016 r.

W ciekawą podróż zabrał uczestników spotkania autorskiego Roman Pankiewicz, który już po raz kolejny był gościem Biblioteki. Znajomość języków obcych pozwala mu nie tylko podróżować turystycznie, ale również podejmować prace przy projektach, gdzie różnorodność językowa jest mile widziana, ze względu na udział w nich pracowników wielu narodowości. Równie sprawnie Roman Pankiewicz posługuje się językiem polskim, co pozwala mu zdobyte doświadczenia, przygody i refleksje z pobytu za granicą przenosić na papier, publikując kolejne książki.

Bohaterem spotkania był nasz najbliższy sąsiad, z którym łączy nas trudna wielowiekowa relacja, mianowicie Niemcy. Jego historię - poczynając od 9. roku naszej ery, uczestnicy spotkania mieli okazję poznać dzięki ciekawej prezentacji przygotowanej przez autora Romana Pankiewicza. Złą sławą cieszy się szczególnie III Rzesza, w prezentacji umiejscowiono historycznie i chronologicznie dwie poprzednie - pierwszą - zapoczątkowaną przez Ottona I ok. 962 roku, której koniec nastąpił niemal 800 lat później (1806) oraz drugą - przypadającą od okresu zjednoczenia 1871 i rządów Żelaznego Kanclerza Bismarcka.

Mowa była o drugiej wojnie światowej i znakomitym uzbrojeniu niemieckim, a także nowych rodzajach broni - samoloty śmigłowe i odrzutowe, rakiety V1 i V2, doskonałym uzbrojeniu pancernym - szczególnie czołgach Tygrys. Nie pozwoliło to na szczęście wygrać wojny Hitlerowi, przyczyniło się jednak do śmierci milionów ludzi. Na potrzeby wojenne pracowali najznakomitsi naukowcy niemieccy, jak Wernher von Braun, czy laureaci Nagrody Nobla, jak Otto Hahn. Ten pierwszy, pod koniec wojny oddał się w ręce Amerykanów, którzy docenili jego wiedzę i pasję. Po wojnie był wicedyrektorem ośrodka badań i lotów kosmicznych NASA. Nawet on sam starał się już nie pamiętać, że był jednym - głównym - z konstruktorów "cudownej broni Hitlera" V2, przy budowie której zmarły tysiące ludzi.

Niemcy moja mała ojczyzna, bo taki tytuł nosi książka Romana Pankiewicza, to nie tylko dawna historia Niemiec, ale również współczesne problemy związane z napływem imigrantów do Europy, przede wszystkim do Niemiec. To niewyobrażalny bałagan na ulicach niemieckich miast, "niewyobrażalny" w odniesieniu do przysłowiowej niemalże pedanterii i tradycyjnego pruskiego porządku.

Uczestnicy spotkania obejrzeli wiele zdjęć przedstawiających ciekawe i bardzo wysokie budynki Lipska i Frankfurtu nad Menem. Przy budowie jednego z nich Japan Center miał okazję pracować, wykorzystując wspomnianą na początku znajomość kilku języków.

Te i wiele innych informacji można znaleźć w książce Romana Pankiewicza Niemcy moja mała ojczyzna - drugi żywioł, a także pozostałych Islandia - trzeci żywioł, "Matuszka Rosija - pierwszy żywioł które Autor wraz z dedykacją podarował Czytelnikom naszej biblioteki.

Małgorzata Grudzińska