MATEUSZ RUSIN, OLGA TOKARCZUK, MUNIEK STASZCZYK ORAZ JOANNA BATOR CZYLI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2016 W ŚWIEBODZICKIEJ BIBLIOTECE.
18.05.2016 r.

SPOTKANIE Z OKAZJI TYGODNIA BIBLIOTEK POD HASŁEM "BIBLIOTEKA INSPIRUJE" W NASZEJ PLACÓWCE ROZPOCZĄŁ AKTOR RODEM ZE ŚWIEBODZIC, MATEUSZ RUSIN…

Maj już tradycyjnie poświęcony jest książkom, bibliotekarzom, bibliotece oraz jej użytkownikom. Tym razem XIII edycja odbyła się pod hasłem "Biblioteka Inspiruje".

12.05. b.r. grono użytkowników sympatyzujących z naszą placówką przybyła do biblioteki, aby wziąć udział w bloku tematycznym dotyczącym literatury, jej bohaterów oraz miejscom znanym z poezji i powieści.

Imprezę przygotowaną przez bibliotekarki Janinę Dubrownik i Beatę Wiciak rozpoczęła dyrektor Małgorzata Grudzińska witając przybyłych gości z radną Teresą Małecką na czele. Przedstawicielka Rady Miejskiej na ręce dyrektor placówki złożyła życzenia pracownikom wręczając przecudnej urody kwiat- glaxsynię, bowiem Tydzień Bibliotek rokrocznie zostaje zainaugurowany Dniem Bibliotekarza w dniu 8 maja.

Spotkanie rozpoczął aktor rodem ze Świebodzic, Mateusz Rusin, wcielając się w rolę księdza Macieja w "Ranczu". Obejrzeliśmy bowiem fragment odcinka "Wiatr w żaglach", w którym na posiedzeniu Rady Gminy młody wikary grzmiał: "Jak to przeciw? Przeciw książkom? Przecież to zbrodnia! (…) Jak inaczej głód wiedzy i świata obudzić? Jak człowieczeństwo kształtować? Telewizją?! Czym, by ludzkość była, gdyby nie książki? Bandą dzikusów i troglodytów! Ten kto czyta, mądrość świata poznaje i pokoleń, jego dusza się rozwija, jak to ziarno rzucone na urodzajną glebę (…)" .

Następnie wśród publiczności wybrano 6 osób , tworząc 3 zespoły dwuosobowe, by rozpocząć potyczki konkursowe. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością znaczenia trudnych słów, przysłów polskich, lektur szkolnych, zdań, które przeszły do historii oraz tych, którymi rozpoczynają znane powieści. Jednakże najwięcej emocji wzbudziły kalambury. Zawodnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością tytułów, bohaterów i miejsc, w których rozgrywa się akcja książek, ale także talentem plastycznym i umiejętnościami pantomimicznymi. Nie był to jednak koniec atrakcji, jakie tego dnia zostały przygotowane dla naszych gości. W przerwie między konkursami czekał poczęstunek, a jako wytchnienie od emocjonujących przeżyć związanych z rywalizacją Olga Tokarczuk, Muniek Staszczyk i Joanna Bator w cyklu "Pokaż mi swoją książkę" z ekranu polecali literaturę, którą cenią oraz taką, która wywarła niemały wpływ na ich dojrzałość czytelniczą. Dodatkiem wprawiającym w dobry humor stał się fragment piosenki o "Niepoczytalnym bibliotekarzu" , który z przymrużeniem oka pozwolił spojrzeć na naszą profesję.

Jury czyli pani Teresa Małecka i pani Małgorzata Grudzińska przez cały czas spotkania i trwającej rywalizacji czuwały nad poprawnością rozgrywanych konkurencji. Oceniały uczestników i skrupulatnie przydzielały punkty, by na koniec ogłosić werdykt:

• Joanna Lis

• Renata Mirocha.

II MIEJSCE

• Wiesława Kańska

• Halina Koncewicz.

III MIEJSCE

• Iwona Błazik

• Anna Gallus.

Nagrodami przyznanymi w konkursie były: plecak, kubki, breloki, t-shirt oraz notesy i długopisy firmowe, bowiem fundatorem wszystkich nagród stał się rodzimy producent urządzeń grzewczych "Termet S.A", na którego hojność Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zawsze może liczyć.

Miłym akcentem tego czwartkowego dnia było podziękowanie złożone przez dyrektor Małgorzatę Grudzińską dla czytelniczki Wandy Gadowskiej, za istotny wkład w kulturę, poprzez przekazanie naszej placówce obcojęzycznego księgozbioru i propagowanie czytelnictwa. Pani Wanda obdarowana została nagrodą rzeczową w postaci torby na laptopa, którego fundatorem był również "Termet S.A".

Tydzień Bibliotek mający za misję propagowanie promocji bibliotek i czytelnictwa dzięki takim działaniom jak te, w dniu 12.05.16 przyczynił się do spełnienia tego zadania, o czym świadczyły zadowolone miny uczestników spotkania.

tekst Beata Wiciak.
fot. Janina Dubrownik.

fot. ze zbiorów MDK w Świebodzicach.